"Wybór KRS był złamaniem polskiej konstytucji". Sawicki o relacjach Polski z UE

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 13:25
- Gdyby Prawo i Sprawiedliwość przeprowadzało reformę wymiaru sprawiedliwości zgodnie z polską konstytucją, to już w tej chwili miałoby to wszystko, co chciało mieć od razu w pierwszym roku swojego rządzenia - mówił w programie "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
Marek Sawicki (PSL)
Marek Sawicki (PSL)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Magdaleny Ogórek został zapytany o to, czy w Polsce jest potrzebna dyskusja na temat kondycji Unii Europejskiej. - Jest potrzebna. Ja nawet próbowałem publicznie kilka razy tę dyskusję zainicjować - powiedział Marek Sawicki.

1200 marek suski pap.jpg
Suski o swojej wypowiedzi na temat UE: w stronę Polski też kieruje się ostre słowa i nieprawdziwe oskarżenia

- W mojej ocenie pan Mateusz Morawiecki zarówno w lipcu ubiegłego roku, jak i w grudniu wyraził zgodę Komisji Europejskiej na rozszerzenie jej kompetencji o wspólne kredyty, o wspólne zobowiązania, ale także na powiązanie wypłat środków z praworządnością, o czym do końca nas nie informował - mówił były minister rolnictwa.

- Teraz [Mateusz Morawiecki - red.] jest zdziwiony, że ta sama Komisja Europejska, która poszerzyła swoje kompetencje w sprawach finansowych, chce również poszerzenia tych kompetencji w sprawach organizacji wymiaru sprawiedliwości - kontynuował poseł PSL.


Posłuchaj
07:10 PR1_mp3 2021_09_16-12-28-14 (1).mp3 Marek Sawicki: wybór KRS był złamaniem konstytucji ("W samo południe"/Jedynka) 

- Więc z pewnością ta dyskusja jest potrzebna i chciałbym, żeby pan premier wyjaśnił, jak to się stało - dodał.

"Wybór KRS niezgodny z konstytucją"

- Gdyby Prawo i Sprawiedliwość przeprowadzało reformę wymiaru sprawiedliwości zgodnie z polską konstytucją, to już w tej chwili miałoby to wszystko, co chciało mieć od razu w pierwszym roku swojego rządzenia - powiedział były minister rolnictwa.

Czytaj także:

Poproszony o wyjaśnienie tego, co kryje się pod "naruszeniem konstytucji", mówił: "Nie jest żadną tajemnicą, że wybór Krajowej Rady Sądownictwa w trybie takim, w jakim się dokonał, był złamaniem polskiej konstytucji".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Marek Sawicki (PSL)

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 12.28

ng

Czytaj także

Prezes PiS: Europie potrzebny jest dialog, a nie monolog rozłożony na różne głosy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:53
- Podpisanie wspólnej deklaracji przez przywódców europejskich partii jest początkiem dialogu, który jest tak bardzo Europie potrzebny i przyniesie wynik jednoznaczny. Europejczycy chcą żyć we własnych państwach, ale chcą, by to wszystko, co stanowiło dotąd Europę, było kontynuowane - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sawicki o sytuacji na granicy z Białorusią: tę sprawę powinna także rozwiązywać UE i jej służby

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 09:28
– To jest także problem europejski i szkoda, że polski rząd nie zwrócił się w tej sprawie do Frontexu, który ma siedzibę w Warszawie, bo tę sprawę powinna wspólnie także rozwiązywać Unia Europejska i jej służby graniczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PSL Marek Sawicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Urzędnicy unijni celowo łamią praworządność". Patryk Jaki o rezolucji PE ws. praw osób LGBTIQ

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:39
- Przyjęta we wtorek przez PE rezolucja ws. praw osób LGBTIQ, to kolejne, bezczelne łamanie prawa, traktatów i dobrego obyczaju. Rezolucja ingeruje w sprawy dotyczące m.in. prawa rodzinnego, które są wyłączną kompetencją państw członkowskich - powiedział europoseł PiS Patryk Jaki.
rozwiń zwiń