Beata Płomecka: pojawia się podejrzenie, że Gazprom wywiera nacisk na uruchomienie NS2

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 13:37
- Prowadzi to do podejrzenia, że Gazprom świadomie wywiera nacisk na Europę, by ta zgodziła się na uruchomienie Nord Stream 2. Na to zwracają uwagę europosłowie - powiedziała o działaniu rosyjskiej spółki w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka, Beata Płomecka.
Układanie gazociągu na dnie morza. Zdjęcie ilustracyjne
Układanie gazociągu na dnie morza. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Polscy europosłowie interweniują w Komisji Europejskiej ws. Nord Stream 2. Budowa rurociągu została zakończona, ale potrzebna jest certyfikacja, by gaz mógł nim popłynąć. Grupa ponad 40 europosłów domaga się od KE pilnego śledztwa ws. manipulacji rynkowych Gazpromu. 

1200_Sasin_PAP.jpg
"Nie będziemy stali pod pręgierzem szantażu". Sasin o bezpieczeństwie energetycznym Polski

- W liście jest apel o pilne wszczęcie postępowania ws. manipulacji rynkowych ze strony Gazpromu i naruszenia unijnych reguł dot. konkurencji. Chodzi o ograniczenia w dostawach gazu do Europy i windowanie cen - powiedziała Beata Płomecka.

Korespondentka zauważyła, że sprawa certyfikacji Nord Stream 2 jest teraz kluczowa, a Gazprom chce wymusić uruchomienie rurociągu. Do takiego wniosku doszli także sygnatariusze listu. - Europosłowie zwracają uwagę w liście, że doprowadzi to do podwyższenia cen za energię dla europejskich konsumentów - powiedziała.

- Wszystko to prowadzi do podejrzenia, że Gazprom świadomie wywiera nacisk na Europę, by ta zgodziła się na uruchomienie Nord Stream 2. Na to zwracają uwagę europosłowie - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
05:17 _PR1_AAC 2021_09_18-12-21-14.mp3 Beata Płomecka o liście europosłów ws. Nord Stream 2

***

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Beata Płomecka (korespondent PR w Brukseli)

Data emisji: 18.09.2021

Godz. emisji: 12.21

dz

Czytaj także

Unijny raport dotyczący relacji z Rosją. W projekcie m.in. o Nord Stream 2 i wraku tupolewa

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 05:22
W czwartek w Parlamencie Europejskim publikacja wyników głosowania raportu dotyczącego relacji Unia Europejska-Rosja. Autorem jest litewski deputowany z grupy chadeków Andrius Kubilius.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manipulacje rynkowe i szantaż. Grupa europosłów domaga się od KE dochodzenia ws. działań Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 12:00
Grupa ponad 40 europosłów domaga się od Komisji Europejskiej pilnego dochodzenia w sprawie działań Gazpromu. Deputowani zarzucają rosyjskiemu monopoliście manipulacje rynkowe i szantaż, aby wymusić zgodę na działanie Nord Stream 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy europosłowie interweniują w Komisji Europejskiej ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 08:44
Budowa rurociągu została zakończona, ale potrzebna jest certyfikacja, by gaz mógł nim popłynąć. Zgodnie z procedurami, najpierw będzie to decyzja niemieckiego regulatora, która później musi być zatwierdzona przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń