Koc: ok. 7 mln zł rekompensat dla przedsiębiorców z województw, które dotknął stan wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 13:15
Ustawa, która przewiduje rekompensaty dla przedsiębiorców z województw, które dotknął stan wyjątkowy, będzie dotyczyła 300 podmiotów gospodarczych, a całkowity koszt szacuje się na około 7 milionów złotych - powiedziała w programie "W Samo Południe" - Senator Maria Koc, była wicemarszałek senatu.  
Maria Koc
Maria KocFoto: PAP/Albert Zawada

Odbyło się posiedzenie senatu i zostały wprowadzone zmiany do ustawy, która przewiduje rekompensaty dla przedsiębiorców z województw, które dotknął stan wyjątkowy. A są to województwo: podlaskie, lubelskie. Gościem Pierwszego Programu Polskiego Radia byłą senator Maria Kot, która opiniowała tę ustawę. 

straż graniczna granica free 1200.jpg
"Zdecydowanie nie". Większość Polaków nie chce wpuszczania do kraju migrantów z granicy z Białorusią

Jak powiedziała była wicemarszałek senatu - Ustawa jest potrzebna w uwagi na fakt, że w tym trzy kilometrowym pasie przygranicznym z Białorusią w województwie podlaskim i lubelskim podmioty gospodarcze, a zwłaszcza te trudniące się turystyką oraz gastrotomią mają utrudniony, jak nie uniemożliwioną działalność gospodarczą - mówi senator. 

Czytaj więcej:


Dodała, że - Ustawa przewiduje rekompensatę w wysokości 65% przychodów za miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, a więc te miesiące, które pod względem turystycznym to tak naprawdę to "prawdziwe żniwa". Mówiąc prościej - jest najwięcej turystów i przychodów - wyznała Maria Koc. 

- W senacie senatorowie Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej wprowadzili poprawkę, aby podnieść rekompensatę do 80%. Jednak jesteśmy przekonani z resztą tak jak strona rządowa, że 65% przychodów jest wysoką i odpowiednią kwotą - stwierdził gość Jedynki. 

- Wnioski będzie można składać od razu tylko, jak ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta. Będzie można je składać u wojewodów tych województw. Najprawdopodobniej ustawa będzie dotyczyła 300 podmiotów gospodarczych, a całkowity koszt przewiduje się na ok. 7 milionów złotych  - dodała Maria Koc.


Posłuchaj
07:03 PR1_AAC 2021_09_22-12-30-48.mp3 Maria Koc w programie "W samo południe" (Jedynka)

 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Senator Maria Koc (była wicemarszałek senatu)

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 12.30

nj