"Powinniśmy szanować ciszę". Prof. Henryk Skarżyński o tym, jak uniknąć problemów ze słuchem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:50
- Hałas ma wpływ nie tylko na słuch, ale pośrednio także na pracę innych narządów. Dopiero po latach okazuje się, że początki danej choroby były związane z hałasem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia otolaryngolog prof. Henryk Skarżyński.
Prof. Henryk Skarżyński
Prof. Henryk SkarżyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
badanie słuchu shutterstock 1200x660.jpg
Kapsuła badań zmysłów. Urządzenie, które pomoże chorym?

Prof. Henryk Skarżyński przypomniał na antenie radiowej Jedynki wyniki badań dotyczących problemów ze słuchem w społeczeństwie.

- Zwłaszcza w grupie senioralnej - która systematycznie zwiększa się w krajach zachodnich i również w naszym, starzejącym się społeczeństwie - badania pokazują, że u 3/4 osób powyżej 75. roku życia są problemy z codzienną komunikacją z otoczeniem - podkreślił.

Zwrócił też uwagę, że "podobnie wygląda sytuacja u dzieci". - Wśród dzieci rozpoczynających edukację szkolną co 5-6 uczeń ma zaburzenia słuchu, które mają wpływ na jego rozwój w tym bardzo ważnym okresie - powiedział ekspert.

Posłuchaj
08:27 PR1 2021_09_27-12-23-56.mp3 "Musimy szanować ciszę". Prof. Skarżyński o tym, jak dbać o słuch (W samo południe/Jedynka)

Prof. Skarżyński mówił także o wpływie hałasu środowiskowego na problemy ze słuchem. - Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki jest poziom hałasu w szkole na przerwie, a można go porównać do młótu pneumatycznego - zaznaczył. - Po takiej przerwie dzieci mają obniżony poziom słyszenia, a więc też koncentrację, przez następne kilkadziesiąt minut - wyjaśnił.

Pytany o to, w jaki sposób można dbać o swój słuch, ekspert podkreślił, że "powinniśmy szanować ciszę". - Cisza daje możliwość odpoczynku komórkom zmysłowym w obrębie ucha wewnętrznego, ale także układowi krążenia, nerwowemu oddechowemu czy pokarmowemu - tłumaczył.

Gość "W samo południe" zaznaczył, że "hałas ma wpływ nie tylko na słuch, ale pośrednio także na pracę innych narządów". - Dopiero po latach okazuje się, że początki danej choroby były związane z hałasem - zauważył.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Magdalena Ogórek

Gość audycji: prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog)

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 12:24

kp

Czytaj także

Już prawie 30 lat w Kajetanach dokonują cudów. Przywracają ludziom słuch

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 13:13
Ze Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach było jak w piosence Golec uOrkiestry: "a tam, gdzie to kretowisko, będzie stał mój bank". No może nie bank, ale instytut, który powstał na klepisku i nikt nie wierzył, że się uda zbudować coś takiego. Dziś to przodująca w świecie placówka zajmująca się leczeniem wad słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie z wadą słuchu. Trwa Międzynarodowy Tydzień Głuchych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 23:17
W ostatnią niedzielę września corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych, a poprzedza go, w tym roku rozpoczynający się 20 września, Międzynarodowy Tydzień Głuchych. To okazja do przyjrzenia się potrzebom osób z dysfunkcją słuchu i refleksji dotyczących tego, jak ważne jest ułatwienie im dostępu do sfer życia, w których wciąż napotykają na liczne bariery.
rozwiń zwiń