Uważaj na zimowe pułapki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 08:09
Zima trzyma, a wraz z nią czekają nas różne niedogodności. Nieodśnieżone osiedlowe parkingi i śliskie schody.
Audio

Jak to zimą bywa pada śnieg, który trzeba odgarnąć. Często jednak tak się składa, ze zatrudnieni przez spółdzielnie pracownicy odgarniając śnieg zasypują miejsca parkingowe. Albo pługi czyszcząc dojazd zostawiaja za sobą muldy, przez które nie można wjechać lub nie można wyjechać z miejsca postojowego.

To ogólnopolski problem, a my zajrzeliśmy na dwa gdańskie osiedla - Zaspę i Moreny. Ich mieszkańcy o takim odśnieżaniu mają jak najgorsze zdanie. I mówią o tym w "Sygnałach Dnia".

Administratorzy bronią się, że nie są w stanie odśnieżyć zatok parkingowych, gdyż stoją tam samochody. A zatrudnienie pracowników, którzy ręcznie odrzucą śnieg jest zbyt drogie. I przerzucają odpowiedzialność na właścicieli samochodów.

- Każdy z kierowców sam powinien usunąć śnieg wokół własnego pojazdu - mówi Kamilowi Wicikowi Dariusz Gibała ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Młyniec".

Z kolei w Chojnicach kierowca, który stoi na płatnym parkingu i nie może z niego wyjechać, może zatelefonować po straż miejską. Burmistrz Chojnic zapewnia, że strażnicy pomogą samochód wypchać z zasypanego parkingu.

Nie lepiej zimą mają piesi. Prawdziwą pułapką potrafią być schody, które - pokryte śniegiem lub lodem - są szalenie śliskie. Zaś odpowiedzialni za ich właściwe utrzymanie robią to, co zarządcy dróg, którzy zamiast naprawić dziury w nawierzchni, stawiają znak „Wyboista droga”. Więc zarządcy schodów, zamiast robić je z antypoślizgowych materiałów, wieszają ostrzeżenie - Uwaga śliskie schody.

Ale kiedy wydarzy się wypadek i ktoś na śliskich schodach dozna kontuzji, taka kartka nie wystarczy. Bo za właściwe utrzymanie chodników i schodów odpowiadają ich właściciele i zarządcy – mówią urzędnicy miejscy Katarzynie Grabowskiej.

(ag)

Aby wysłuchać nagrań w całości, kliknij "Zaspy" lub "Śliskie schody" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Miliard rocznie na walkę ze śniegiem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 06:55
Samorządy na odśnieżanie ulic mogą wydać nawet miliard trzysta milionów złotych rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może spaść na głowę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 07:50
Biały, błyszczący w słońcu puch stanowi malowniczy widok, ale jego obecność na dachu może być poważnym zagrożeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima dała nam odpocząć na krótko

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 20:58
Już w sobotę na terenie całego kraju wystapią opady śniegu, a od poniedziałku spodziewane jest spore ochłodzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przymrozki po odwilży. Ślisko na drogach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2010 18:41
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że najtrudniejsze warunki dla kierowców panują na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Dolnym Śląsku.
rozwiń zwiń