"To naturalna konsekwencja postępu technologicznego". Kołodziejski o nadawaniu w technologii DAB+

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:05
– Polskie Radio jako pierwsze medium elektroniczne korzystało z technologii cyfrowej – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Witold Kołodziejski
Witold KołodziejskiFoto: Wojciech Kusiński / PR

Europa przechodzi na radio cyfrowe. Według danych Europejskiej Unii Nadawców, w całej Europie cyfrowo nadaje już ponad 400 stacji radiowych, a ich liczba znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. W Polsce liderem cyfryzacji jest Polskie Radio.

Dab+_1200x660_1-ok.jpg
Technologia DAB+ podbija Europę. Polskie Radio liderem cyfryzacji

Witold Kołodziejski wyjaśnił, czym są cyfrowe multipleksy i na czym polega nowoczesna technologia nadawania. – Z tradycyjnego, analogowego sposobu nadawania przechodzimy na sposób cyfrowy. To naturalna konsekwencja postępu technologicznego, który się dzieje wszędzie, a w mediach od dawna – powiedział.

Zapowiedział, że niebawem zostaną ogłoszone przetargi i konkursy na koncesje na ogólnopolskich multipleksach.

Posłuchaj
07:28 _PR1_AAC 2021_10_06-12-30-10.mp3 Witold Kołodziejski o technologii DAB+ (W samo południe/Jedynka)

Większe możliwości radia

– Polskie Radio jako pierwsze i do niedawna jedyne medium elektroniczne korzystało z technologii cyfrowej – podkreślił przewodniczący KRRiT. Jako przykłady wymienił Radio Kierowców, Radio Chopin i Polskie Radio Dzieciom.

Gość audycji przyznał, że nowa technologia zapewnia przekazywanie dodatkowych informacji, ale także lepszą jakość dźwięku i mniej zakłóceń. Przypomniał, że od początku 2021 roku samochody wyposażane są w moduły do odbioru radia w nowoczesnej technologii.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Witold Kołodziejski (KRRiT)

Data emisji: 6.10.2021

Godzina emisji: 12.30

st/IAR

Czytaj także

Joanna Lichocka: Polskie Radio na świetnym poziomie realizuje misję publiczną

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 14:30
Dziś po raz dziesiąty obchodzimy Światowy Dzień Radia. Z tej okazji Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę tego medium, jako środka komunikacji na całym świecie. W tym wyjątkowym dniu życzenia radiowcom złożyła poseł PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feniksy 2021. Krzysztof Czabański: Polskie Radio zaczyna specjalizować się w wydawaniu wartościowych albumów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 19:29
Trzy wydawnictwa Polskiego Radia przygotowane z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i dziesiątej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem uhonorowane zostały Nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2021. Wyróżniony został również - w kategorii muzyka chrześcijańska klasyczna - album "Najpiękniejsze kolędy Il Canto". 
rozwiń zwiń