Pokojowa Nagroda Nobla, polityka obronna UE, wybory w Czechach. Korespondenci Polskiego Radia o aktualnych wydarzeniach

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 13:07
Maciej Jastrzębski, Beata Płomecka i Wojciech Stobba mówili w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia o Pokojowej Nagrodzie Nobla, polityce obronnej Unii Europejskiej oraz o wyborach w Czechach. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

Maciej Jastrzębski opowiedział o reakcjach na informację o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrijowi Muratowowi, redaktorowi naczelnemu "Nowej Gaziety". 

rada europejska 1200.jpg

Wkrótce szczyt Rady Europejskiej. Wzrost cen energii jednym z głównych tematów spotkania

Sam laureat skomentował, że "nie wie, jak to wpłynie na cenzurę". - Mogę powiedzieć jedno: oprócz chorych dzieci tę nagrodę bezwarunkowo przekażemy na wsparcie dla niezależnych, samodzielnych rosyjskich mediów - zapewnił Muratow. Dodał także, że w jego ocenie adresatami nagrody są byli pracownicy i współpracownicy "Nowej Gaziety", którzy zostali zabici w związku ze swoją pracą.

Posłuchaj
09:56 PR1_mp3 2021_10_09-12-18-05.mp3 Maciej Jastrzębski, Beata Płomecka i Wojciech Stobba o aktualnych wydarzeniach ze świata („W samo południe”/Jedynka)

Członkowie Komitetu Noblowskiego podkreślili, że "Nowaja Gazieta" od prawie 30 lat publikuje materiały krytyczne wobec władzy Władimira Putina.

Polityka obronna Unii Europejskiej

Beata Płomecka opowiedziała o debacie na temat tego, w jakim kierunku powinna iść unijna polityka obronna: czy wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi, czy bez nich. Korespondentka Polskiego Radia nawiązała do szczytu w Słowenii. - To nieformalne spotkanie potwierdziło, że w tej sprawie jednomyślności nie ma. Są kraje takie jak Polska, które jednoznacznie wskazują, że Unia powinna rozwijać swoje zdolności obronne, ale to nie może oznaczać zerwania więzi transatlantyckich.

Czytaj także:

Dziennikarka zacytowała słowa premiera Polski Mateusza Morawieckiego, który mówił, że "w świecie kruchych i zmiennych sojuszy więź transatlantycka jest gwarantem prawidłowego rozwoju i pokoju na świecie".

- Inne zdanie ma Francja, która zaczęła naciskać na wspólną politykę obronną w ramach Unii Europejskiej. Francuscy politycy podkreślali, że Wspólnota musi być samodzielna na arenie międzynarodowej - powiedziała Beata Płomecka.

Wybory w Czechach

Wojciech Stobba zdał relację z czeskiego głosowania w wyborach do Izby Poselskiej, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. - W poprzednich wyborach frekwencja wyniosła około 61 proc. Komentatorzy oceniają, że tym razem może być wyższa - zaznaczył.

Czytaj także:

Dziennikarz zacytował głosujących, którzy przyszli do urn: "Chociaż tyle mogę zrobić", "Głosuję regularnie", "Przyszłam tu, żeby coś się zmieniło" - mówili wyborcy.

Wojciech Stobba odniósł się także do słów premiera Czech Andreja Babisza, który określił wybory jako "najważniejsze w historii tego kraju".

Więcej w rozmowie.

Audycja: Euranet Plus - Europejskie Menu

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość audycji: Maciej Jastrzębski, Beata Płomecka, Wojciech Stobba

Data emisji: 9.10.2021

Godzina emisji: 12.18

ng

Czytaj także

Szczyt UE-USA. "Odnawiamy nasze partnerstwo"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 14:15
Spory handlowe, walka z pandemią, relację z Rosją i Chinami - to główne tematy szczytu Unia Europejska - USA w Brukseli. Bierze w nim udział amerykański prezydent Joe Biden oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowenia za rozszerzeniem UE o Bałkany, deklaruje bezstronność ws. praworządności

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 21:15
Premier Słowenii opowiedział się za szybkim rozszerzeniem Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie. Janez Jansza zadeklarował też bezstronność w sporach dotyczących kwestii praworządnościowych. Dziś Lublana rozpoczęła półroczne przewodnictwo w Unii. Z tej okazji do Słowenii poleciała przewodnicząca Komisji Europejskiej ze wszystkimi komisarzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reakcja na problemy u źródła". Wiceszef KE o wnioskach z kryzysu migracyjnego w 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 16:30
Komisja Europejska przyznała, że Unia musi zmienić podejście do walki z kryzysem migracyjnym. W 2015 r. unijne instytucje naciskały na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców i ustalanie limitów dla poszczególnych krajów.
rozwiń zwiń