Zima w lesie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 13:00
Nietoperze śpią, a wiewiórki w parkach możemy spotkać także w najmroźniejsze z dni. Wiemy też, co w tym czasie robią sarny i dziki.
Audio

- Niektóre zwierzęta przesypiają zimę, ale na naszym ternie takich gatunków jest niewiele. Taki sposób przetrwania mroźnych dni wybierają np. nietoperze, które możemy zobaczyć w Twierdzy modlińskiej i innych fortyfikacjach – powiedział Andrzej Kos, z nadleśnictwie Jabłonna.

W rozmowie z Dorotą Świerczyńską zaznaczył, że także borsuki wybierają taką formę przetrwania tego czasu. Wiewiórki w lasach głęboko śpią, ale w parkach, jeśli wiedzą, że mogą znaleźć bądź otrzymać smakołyk, możemy je spotkać nawet w najzimniejsze dni.

- Dziki i sarny szukają jedzenia, a ich rewir sięga nawet kilkunastu kilometrów – poinformował w "Popołudniu z Jedynką".

Andrzej Kos zauważył, że powinniśmy ograniczyć pomoc dzikim zwierzętom do ptaków. Polecił, byśmy nie wyrzucali odpadków ze stołów dla dużych zwierząt, gdyż uczymy je żebractwa. Niknie u nich wtedy naturalny lęk przed człowiekiem, oduczają się samemu zdobywać pożywienie i potrafią stać się bardzo namolne.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij "Zima w lesie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Pomóż dzieciom przetrwać zimę

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 12:10
Już w tę niedzielę odbędzie się wielka uliczna zbiórka darów na rzecz dzieci. Polskie Radio objęło akcję swoim patronatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łabędzie z Zalewu Wiślanego uratowane

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 12:48
Niemal 100 łabędzi przymarzających na Zalewie Wiślanym uratowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważaj na zimowe pułapki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 08:09
Zima trzyma, a wraz z nią czekają nas różne niedogodności. Nieodśnieżone osiedlowe parkingi i śliskie schody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej ptaków chce zimować

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 11:55
W tym roku na Podkarpaciu zimuje mniej niż w latach ubiegłych ptaków z północnej Europy i Azji - poinformował ornitolog Marian Stój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedne odlatują, inne przylatują

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 07:00
Chodząc zimą po lesie możemy sądzić, że wszystkie ptaki poleciały do ciepłych krajów, wystarczy w nim jednak poprzebywać trochę dłużej, by zauważyć, że on ciągle żyje.
rozwiń zwiń