X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zima w lesie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 13:00
Nietoperze śpią, a wiewiórki w parkach możemy spotkać także w najmroźniejsze z dni. Wiemy też, co w tym czasie robią sarny i dziki.
Audio

- Niektóre zwierzęta przesypiają zimę, ale na naszym ternie takich gatunków jest niewiele. Taki sposób przetrwania mroźnych dni wybierają np. nietoperze, które możemy zobaczyć w Twierdzy modlińskiej i innych fortyfikacjach – powiedział Andrzej Kos, z nadleśnictwie Jabłonna.

W rozmowie z Dorotą Świerczyńską zaznaczył, że także borsuki wybierają taką formę przetrwania tego czasu. Wiewiórki w lasach głęboko śpią, ale w parkach, jeśli wiedzą, że mogą znaleźć bądź otrzymać smakołyk, możemy je spotkać nawet w najzimniejsze dni.

- Dziki i sarny szukają jedzenia, a ich rewir sięga nawet kilkunastu kilometrów – poinformował w "Popołudniu z Jedynką".

Andrzej Kos zauważył, że powinniśmy ograniczyć pomoc dzikim zwierzętom do ptaków. Polecił, byśmy nie wyrzucali odpadków ze stołów dla dużych zwierząt, gdyż uczymy je żebractwa. Niknie u nich wtedy naturalny lęk przed człowiekiem, oduczają się samemu zdobywać pożywienie i potrafią stać się bardzo namolne.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij "Zima w lesie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomóż dzieciom przetrwać zimę

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 12:10
Już w tę niedzielę odbędzie się wielka uliczna zbiórka darów na rzecz dzieci. Polskie Radio objęło akcję swoim patronatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łabędzie z Zalewu Wiślanego uratowane

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 12:48
Niemal 100 łabędzi przymarzających na Zalewie Wiślanym uratowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważaj na zimowe pułapki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 08:09
Zima trzyma, a wraz z nią czekają nas różne niedogodności. Nieodśnieżone osiedlowe parkingi i śliskie schody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej ptaków chce zimować

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 11:55
W tym roku na Podkarpaciu zimuje mniej niż w latach ubiegłych ptaków z północnej Europy i Azji - poinformował ornitolog Marian Stój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedne odlatują, inne przylatują

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 07:00
Chodząc zimą po lesie możemy sądzić, że wszystkie ptaki poleciały do ciepłych krajów, wystarczy w nim jednak poprzebywać trochę dłużej, by zauważyć, że on ciągle żyje.
rozwiń zwiń