Gawkowski: trzeba opodatkować Kościół, to jest godnościowy program Lewicy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:15
- Nasz program wyborczy dotyczy reformy ochrony zdrowia, publicznych żłobków i przedszkoli w każdej gminie, nowoczesnej polityki klimatycznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Nowej Lewicy.
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof GawkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
lewica 1200.jpg
Kongres zjednoczeniowy Lewicy. Wontor: marzy mi się budowanie nowoczesnej socjaldemokracji

W sobotę (9.10) odbył się Kongres Lewicy. Podczas kongresu zjednoczeniowego delegaci ponad 1100 delegatów wybierało współprzewodniczących, którzy staną na czele frakcji Sojuszu Lewicy Demokratycznego i Wiosny.

Jerzy Jachowicz zapytał swojego gościa o założenia programowe Nowej Lewicy.

Posłuchaj
06:58 PR1 2021_10_15-12-22-08_for_media.mp3 Krzysztof Gawkowski: program wyborczy Nowej Lewicy oparty jest o kilka filarów (W samo południe/Jedynka)

Kilka filarów

Krzysztof Gawkowski mówił, że program wyborczy Lewicy opiera się na kilku filarach. - Między innymi dotyczy reformy ochrony zdrowia i 7,2 PKB (na ochronę zdrowia - red.). Dotyczy publicznych żłobków i przedszkoli w każdej gminie. Polski, która powinna odejść od węgla do 2035 roku i nowoczesnej polityki klimatycznej - wyliczał przewodniczący klubu parlamentarnego Nowej Lewicy.

Zaznaczył też, że program obejmuje kwestię "wolności szkół od ideologii i indoktrynacji, przywrócenia praworządności oraz zajmuje się sprawami "prawno-człowieczymi", takimi jak równość małżeńska i opodatkowanie Kościoła".

Program godnościowy

Prowadzący audycję zapytał też swojego gościa: "ile czerwieni zostało w tęczy Nowej Lewicy?". - Lewica zawsze była czerwona, bo jest socjaldemokratyczna. Najważniejsze filary dotyczą pracy, związków zawodowych, godnego zarobkowania - odparł polityk.

Na pytanie: "jak godne zarobkowanie ma się do rozdziału państwa z Kościołem?", Gawkowski odpowiedział, że "trzeba opodatkować Kościół, odejść od finansowania Funduszu Kościelnego między innymi po to, żeby zwiększyć wynagrodzenia w tzw. budżetówce".

- To jest godnościowy program Lewicy - zaznaczył.

Więcej w nagraniu rozmowy.
***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: Krzysztof Gawkowski (przewodniczący klubu parlamentarnego Nowej Lewicy)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 12.29

pkur

Czytaj także

Zandberg: w polskiej służbie zdrowia narasta kryzys kadrowy, brakuje nie tylko lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:03
– Sytuacja jest poważna, mamy w Polsce narastający kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, on dotyczy nie tylko lekarzy, także pielęgniarek. Za moment będzie dotyczyć ratownictwa medycznego, bardzo wielu zawodów medycznych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg, poseł Lewicy Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Krutul o kongresie Nowej Lewicy: spory zostaną zażegnane

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:25
- Miejmy nadzieję, że po kongresie ruszymy do przodu i zaczniemy odrabiać straty, struktury partyjne też na to liczą, musimy spełnić te oczekiwania. Musimy przygotować się do wyborów samorządowych i odegrać znaczącą rolę jako gracz polityczny w naszym kraju. Nikt nam nie wybaczy, jeśli nie wykonamy tej pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Krutul (Lewica).
rozwiń zwiń