Rozmowy koalicyjne ws. utworzenia rządu Niemiec. Madejczyk: szukano tematów, które łączą

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:56
- W formowanym rządzie niemieckim wypracowano obecnie rozsądny kompromis, w którym wszyscy trochę ustąpili- powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Bundestag
BundestagFoto: Shutterstock.com / Matthias Wehnert
wybory niemcy pap 1200.jpg
Prof. Sebastian Płóciennik: Niemcy wybrali zmianę, ale kontrolowaną

Przywódcy socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalnej FDP ogłosili w piątek w Berlinie, że zalecają swoim partiom rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych w sprawie utworzenia rządu Niemiec. Dokument, który powstał po rozmowach wstępnych, zostanie teraz przedstawiony gremiom partyjnym do zatwierdzenia. To nie umowa koalicyjna, ale daje wgląd w plany ewentualnej koalicji.

Niemieckie media zwracają uwagę na kluczowe punkty zaprezentowanego dokumentu. W odniesieniu do jednego z głównych punktów spornych - podatków - partie zadeklarowały, że nie powinno być żadnych podwyżek, co można uznać za sukces negocjacyjny FDP. Ustawowa płaca minimalna ma zostać podniesiona w pierwszym roku rządów do 12 euro za godzinę.

Posłuchaj
12:26 [ PR1]PR1 (mp3) 16 październik 2021 12_10_29.mp3 Piotr Madejczyk, Beata Płomecka, Magdalena Skajewska i Michał Strzałkowski o aktualnych wydarzeniach ze świata (W samo południe”/Jedynka)

 

Prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN przyznał, że "politycy niemieccy czegoś się nauczyli po poprzednich doświadczeniach wyborczych". - Cztery lata temu były to niekończące się rokowania. Obecnie szukano wyraźnie tematów, które łączą oraz takich, które wiążą się z modernizacją i przekonaniem, że Niemcy zostają z tyłu świata i ta potrzeba modernizacji jest ponad wszystkim. W formowanym rządzie niemieckim obecnie wypracowano rozsądny kompromis, w którym wszyscy trochę ustąpili - powiedział gość Polskiego Radia.

Czytaj więcej:

W dalszej części audycji Beata Płomecka opowiedziała o tym, jak polscy europosłowie starają się, aby Komisja Europejska przeprowadziła dochodzenia w sprawie manipulacji na rynku gazu ziemnego, prowadzonych przez rosyjski koncern Gazprom, które powodują wzrost cen . - Wśród polskich europosłów niedosyt. Gazprom nie dostarcza dodatkowych wolumenów gazu na europejski rynek, tym samym windując ceny. Unijna komisarz ds. energii odpowiada z kolei, że Gazprom wywiązuje się z długoterminowych kontraktów, ale przyznaje, że nie pomaga rozwiązać trudnej sytuacji na rynku. Polscy europosłowie będą patrzeć KE na ręce, bo Gazprom nie spełnia wymogów europejskich i nie jest w stanie ich spełnić bez dodatkowych kosztów i ich zdaniem UE tego nie może odpuścić - przyznała.

Z kolei Michał Strzałkowski zdał relację z sytuacji w Wielkiej Brytanii, gdzie doszło do morderstwa brytyjskiego lokalnego posła Davida Amessa w Essex. Morderstwo zostało uznane za akt terrorystyczny. "Śledztwo ujawniło potencjalną motywację związaną z islamistycznym ekstremizmem" - podała w oświadczeniu policja.

Na koniec Magdalena Skajewska opowiedziała o tym, jak ambasada Chin w Pradze potępiła uchwałę komisji czeskiego Senatu, która wzywa do zacieśnienia relacji pomiędzy Czechami a Tajwanem. Pekin sprzeciwia się wszelkim oficjalnym kontaktom z wyspą, którą uznaje za część ChRL. Pekinowi naraziła się także Litwa.

Więcej w nagraniu.  

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście audycji: prof. Piotr Madejczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN), Beata Płomecka, Michał Strzałkowski, Magdalena Skajewska

Data emisji: 16.10.2021

Godzina emisji: 12.10

dn

Czytaj także

"Angela Merkel nie była antypolskim politykiem". Prof. Mieczysław Ryba o rządach kanclerz Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 10:29
- W wielu pracach politologicznych wskazuje się, że przynajmniej od początku XXI w. Niemcy w sposób bardzo świadomy i planowy weszły na ścieżkę powrotu do grona mocarstw o charakterze globalnym - mówił w programie "Debata PR24" na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ). Pozostałymi gośćmi audycji byli prof. Mieczysław Ryba (KUL) oraz prof. Bartłomiej Biskup (UW).
rozwiń zwiń