Prezes PAŻP: kontrolerzy będą menedżerami trajektorii lotów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:59
- Pasażerowie podróżują i nie wiedzą, nie widzą nas, jako kontrolerów ruchu powietrznego, pracowników operacyjnych, którzy dbają o bezpieczeństwo tak, aby samoloty mogły się bezpiecznie mijać zarówno w powietrzu jak i w portach lotniczych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i kontroler ruchu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/servickuz

W środę, 20 października, Kontrolerzy Ruchu Lotniczego obchodzą swoje święto na całym świecie. To na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA 60 lat temu.

Posłuchaj
06:23 [ PR1]PR1 (mp3) 20 październik 2021 12_31_09.mp3 Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o pracy kontrolerów ruchu lotniczego (Jedynka/W samo południe)

 

- Mało kto wie, że w polskiej przestrzeni powietrznej, czy europejskiej przestrzeni powietrznej odbywa się kilkadziesiąt tysięcy operacji lotniczych - powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. - Cała Europa to ponad 30 tys. operacji dziennie, w Polsce 3-3,5 tys. - przytoczył dane z 2019 r., kiedy nie obowiązywały jeszcze pandemiczne obostrzenia.

Jak wskazał, w Polsce nad bezpieczeństwem pasażerów, choć oni tego nie widzą, czuwa 602 kontrolerów, 350 techników i prawie 100 informatorów służby informacji powietrznej.

shutterstock pilot piloci samolot 1200.jpg
Linie lotnicze krytykują wzrost kosztów przelotów. "Utrudni to odbudowę ruchu po pandemii"

Gość Jedynki zaznaczył, że spadek ruchu w 2020 r. w czasie twardego lockdownu to ponad 90 proc., a na niektórych lotniskach w Polsce w ogóle nie odbywała się żadna operacja. - Takie lotnisko jak Zielona Góra było przez wiele tygodni zamknięte - podał przykład. 

Jak powiedział, "widzimy już oznaki odbicia", ale powrót do poziomu z 2019 r. przewidywany jest dopiero na rok 2023 lub 2024 - zależnie od dalszego rozwoju pandemii i wprowadzonych restrykcji. 

Prezes PAŻP zauważył, że covidowy 2020 r. był najlepszym, jeśli chodzi o liczbę operacji lotniczych bezzałogowych statków powietrznych - było ich ponad 300 tys. W tym roku do końca sierpnia zarejestrowano już ponad 400 tys. takich operacji. - Stają się codziennością naszego życia - ocenił.

Mówiąc o przyszłości zawodu kontrolera, zwrócił uwagę na cyfryzację i  przejście do rozwiązań chmurowych, jeśli chodzi o systemy zarządzania ruchem lotniczym. Jak powiedział, kontrolerzy zostaną menedżerami trajektorii lotów. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście audycji: Janusz Janiszewski (prezes PAŻP) 

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 12.30

fc

Czytaj także

Koronawirus uderza w porty lotnicze: spadły przewozy pasażerskie i towarowe

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:03
Pandemia i związane z nim ograniczenia biją w porty lotnicze. Jak wynika z najnowszych danych z lotnisk w Katowicach i Warszawie, we wrześniu ruch w obu portach był zdecydowanie mniejszy niż przed eskalacją pandemii. Zdecydowanie też mniej przewieziono towarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dostosowanie kształcenia do nowych samolotów". Nowe wyzwania przed "Szkołą Orląt" w Dęblinie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:23
Sporo zmian i wyzwań stoi w nowym roku akademickim przed Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie, między innymi dostosowanie kształcenia do nowych samolotów, ale nie tylko. Całe lotnisko wojskowe czekają w najbliższych latach wielkie zmiany. 
rozwiń zwiń