Ballada, która stała się hymnem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 10:56
Przetrwała lata i zakręty polityczne. "Ballada o Janku Wiśniewskim" stała się hymnem pokolenia Grudnia 70. Posłuchaj jej w wykonaniu Kazika.
Audio
Pochód mieszkańców Gdyni z ciałem Janka Wiśniewskiego, ul. Czerwonych Kosynierów (ob.ecnie Morska), 17.12.1970
Pochód mieszkańców Gdyni z ciałem Janka Wiśniewskiego, ul. Czerwonych Kosynierów (ob.ecnie Morska), 17.12.1970 Foto: źr. IPN Gdańsk

Janek Wiśniewski w rzeczywistości nazywał sie Zbyszek Godlewski i pochodził z Zielonej Góry. Miał 18 lat i pracował w Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej. 17 grudnia 1970 roku został zastrzelony przez milicję podczas pacyfikacji demonstrantów na ulicach Gdyni. Po tym incydencie protestujący przemaszerowali ulicami miasta z jego ciałem, położonym na drzwiach. Te zdjęcia obiegły świat.

Pochód obserwował Krzysztof Dowgiałło. Kilka godzin później napisał słowa "Ballady o Janku Wiśniewskim". Na ironię zakrawa fakt, że muzykę do ballady skomponował Mieczysław Cholewa, który był agentem Służby Bezpieczeństwa.

- Ja bym tego utworu w ogóle nie zaliczał do utworów muzycznych - mówi Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny. Tłumaczy w "Sygnałach Dnia", że ballada stała się hymnem pewnego pokolenia, hymnem pewnej sprawy.

Ballada stała się powszechnie znana dzięki filmowi Andrzej Wajdy "Człowiek z żelaza", w którym śpiewała ją Krystyna Janda. Choć zmieniono częściowo słowa.

Krzysztof Dowgiałło dziwi się temu. W oryginale było "krwi się zachciało słupskim bandytom", ale w filmie Janda śpiewała "krew się polała grudniowym świtem". - To była przesada - mówi Dowgiałło Ewie Sycie.

Balladę, ale w formie farsy przypomniał Władysław Pasikowski w filmie "Psy", gdzie śpiewają ją pijani funkcjonariusze policji.

Utwór powraca w najnowszym filmie Antoniego Krauze "Czarny czwartek", gdzie śpiewa go Kazik Staszewski. Film wejdzie na ekrany kin 25 lutego 2011 roku. Ale utworu w wykonaniu Kazika można posłuchać już teraz. Zobacz teledysk niżej.

POLECAMY RÓWNIEŻ serwis GRUDZIEŃ 70

(ag)

Aby dowiedzieć się jak powstawała i jak zmieniała się "Ballada o Janku Wiśniewskim", wystarczy kliknąć na dźwięk "Ballada o Janku Wiśniewskim" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Sygnały Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6. Zapraszamy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na drzwiach ponieśli go Świętojańską

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 12:47
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek, który nie lubi grudnia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 07:35
Bogdan Borusewicz (PO): Nie lubię tego miesiąca, bo wiąże się z przykrymi wspomnieniami. I nie lubię munduru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa historia Janka Wiśniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 07:00
Jest symbolem grudniowej masakry. Symbolem Czarnego Czwartku w Gdyni, gdzie w 1970 roku zastrzelono 18 osób, stał się obraz pochodu, na którego czele niesiono na drzwiach zwłoki młodego człowieka.
rozwiń zwiń