X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ballada, która stała się hymnem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 10:56
Przetrwała lata i zakręty polityczne. "Ballada o Janku Wiśniewskim" stała się hymnem pokolenia Grudnia 70. Posłuchaj jej w wykonaniu Kazika.
Audio

Janek Wiśniewski w rzeczywistości nazywał sie Zbyszek Godlewski i pochodził z Zielonej Góry. Miał 18 lat i pracował w Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej. 17 grudnia 1970 roku został zastrzelony przez milicję podczas pacyfikacji demonstrantów na ulicach Gdyni. Po tym incydencie protestujący przemaszerowali ulicami miasta z jego ciałem, położonym na drzwiach. Te zdjęcia obiegły świat.

Pochód obserwował Krzysztof Dowgiałło. Kilka godzin później napisał słowa "Ballady o Janku Wiśniewskim". Na ironię zakrawa fakt, że muzykę do ballady skomponował Mieczysław Cholewa, który był agentem Służby Bezpieczeństwa.

- Ja bym tego utworu w ogóle nie zaliczał do utworów muzycznych - mówi Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny. Tłumaczy w "Sygnałach Dnia", że ballada stała się hymnem pewnego pokolenia, hymnem pewnej sprawy.

Ballada stała się powszechnie znana dzięki filmowi Andrzej Wajdy "Człowiek z żelaza", w którym śpiewała ją Krystyna Janda. Choć zmieniono częściowo słowa.

Krzysztof Dowgiałło dziwi się temu. W oryginale było "krwi się zachciało słupskim bandytom", ale w filmie Janda śpiewała "krew się polała grudniowym świtem". - To była przesada - mówi Dowgiałło Ewie Sycie.

Balladę, ale w formie farsy przypomniał Władysław Pasikowski w filmie "Psy", gdzie śpiewają ją pijani funkcjonariusze policji.

Utwór powraca w najnowszym filmie Antoniego Krauze "Czarny czwartek", gdzie śpiewa go Kazik Staszewski. Film wejdzie na ekrany kin 25 lutego 2011 roku. Ale utworu w wykonaniu Kazika można posłuchać już teraz. Zobacz teledysk niżej.

POLECAMY RÓWNIEŻ serwis GRUDZIEŃ 70

(ag)

Aby dowiedzieć się jak powstawała i jak zmieniała się "Ballada o Janku Wiśniewskim", wystarczy kliknąć na dźwięk "Ballada o Janku Wiśniewskim" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Sygnały Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6. Zapraszamy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na drzwiach ponieśli go Świętojańską

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 12:47
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek, który nie lubi grudnia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 07:35
Bogdan Borusewicz (PO): Nie lubię tego miesiąca, bo wiąże się z przykrymi wspomnieniami. I nie lubię munduru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa historia Janka Wiśniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 07:00
Jest symbolem grudniowej masakry. Symbolem Czarnego Czwartku w Gdyni, gdzie w 1970 roku zastrzelono 18 osób, stał się obraz pochodu, na którego czele niesiono na drzwiach zwłoki młodego człowieka.
rozwiń zwiń