Zbigniew Kuźmiuk: w UE są państwa pierwszej i drugiej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:52
- Wstępowaliśmy do UE, która cechowała się wspólnotowością, a której teraz coraz częściej brakuje. Gołym okiem widać, że są w UE państwa pierwszej i drugiej kategorii, a sama Ursula von der Leyen potrafi publicznie tak traktować niektóre kraje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio
TT trybunał konstytucyjny 1200.jpg
"Polacy nigdy nie byli posłusznymi ludźmi". "Le Figaro" docenia Polskę po wyroku TK

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego". Zorganizowaną ją w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym.

Posłuchaj
06:34 [ PR1]PR1 (mp3) 21 październik 2021 12_25_41.mp3 Zbigniew Kuźmiuk: są w UE państwa pierwszej i drugiej kategorii (W samo południe/Jedynka)

Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka "wstępowaliśmy do UE, która cechowała się wspólnotowością, a której teraz coraz częściej brakuje". - Gołym okiem widać, że są w UE państwa pierwszej i drugiej kategorii, a sama Ursula von der Leyen potrafi publicznie tak traktować niektóre kraje. To smutne. Na dodatek towarzyszy temu proces rozszerzenia kompetencji instytucji unijnych, które w traktatach nie zostały im przyznane i stąd nasz spór - przyznał europoseł. 

Jak zauważył gość Polskiego Radia, "polski TK swoim rozstrzygnięciem zasygnalizował, że będzie stawiał tamę tym nieformalnym działaniom komisji wspieranej przez TSUE, a to powoduje wściekłość unijnych urzędników". - Polski trybunał nie zakwestionował jakiegokolwiek zapisu traktatu, tylko stwierdził wyraźnie, że jeżeli KE i TSUE będą wychodziły poza swoje kompetencje, to on postawi tamę takim działaniom. We Francji decyzja polskiego trybunału bardzo się podobała i dziś to ważna część debaty przedwyborczej - dodał.

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście audycji: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 12.25

dn

Czytaj także

Debata w Parlamencie Europejskim. Prof. Jabłoński: arbitralne siłowanie się instytucji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:55
- To przekroczenie granic tego, co dopuszczalne i przyzwoite, gdy idzie o budowanie granic wspólnej polityki europejskiej. Jedna z instytucji UE podważa status prawny instytucji, jaką jest Trybunał Konstytucyjny, najważniejsza instytucja prawna w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń