Europoseł PiS o sprawie Turowa: wyrok TSUE oderwany od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:05
- Tamta strona sceny politycznej uważa, że wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy wykonać i niejednokrotnie o tym mówili - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Kosma Złotowski, poseł do Parlamentu Europejskiego
Europoseł Kosma Złotowski
Europoseł Kosma ZłotowskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w piątek odbywa się protest związkowców "Solidarności" przeciwko decyzji o zamknięciu kopalni Turów. Dzielnica Kirchberg, w której znajdują się biura instytucji europejskich, jest poprzecinana zasiekami i blokadami policji.

tsue 1200 free.jpg
"Myśleliśmy, że będziemy traktowani poważnie i na równi z innymi". Związkowiec z Turowa o proteście w Luksemburgu

Gość audycji został zapytany o opinię w sprawie ustawienia blokad przeciw protestującym. - Takie są demonstracje w zachodniej Europie. U nas to jednak lepiej wygląda - powiedział. Dodał, że "nie jest to tak daleko posunięta wolna demonstracja jak w Polsce".

Posłuchaj
03:54 PR1_mp3 2021_10_22-12-27-57.mp3 Kosma Złotowski o protestach ws. KWB Turów przed TSUE ("W samo południe"/Jedynka) 

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także to nieobecności na proteście polityków PO oraz Lewicy, którzy dostali zaproszenia od związkowców do wspólnej manifestacji. - Tamta strona sceny politycznej uważa, że wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy wykonać i niejednokrotnie o tym mówili - powiedział. - Wyrok TSUE jest wręcz idiotyczny i oderwany od rzeczywistości społecznej, gospodarczej i ekonomicznej - ocenił Kosma Złotowski.

Czytaj także:

Gość audycji został również zapytany o posiedzenie Rady Europejskiej, która podejmuje decyzje w kwestii zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy. Kosma Złotowski powiedział, że - jego zdaniem - to ważny moment dla zmiany sytuacji w tej sprawie. - Mam nadzieję, że zakończy się to kompromisem i że Polska dostanie te środki, o których nawet opozycja mówi, że jej się należą - powiedział.

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Jerzy Jachowicz

Goście audycji: Kosma Złotowski (europoseł PiS)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 12.28

ng

Czytaj także

"Skończył się dobry czas dla Polski w instytucjach unijnych". Paweł Poncyljusz o debacie w PE

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:55
- Z wystąpień polityków UE wyglądało, że nie mamy wśród polityków UE wielu przyjaciół. Przy każdej rozmowie o pieniądzach czy specjalnym traktowaniu Polski np. w dziedzinie energetyki będziemy coraz mniej słyszalni, a nasze prośby będą coraz mniej brane pod uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: w UE są państwa pierwszej i drugiej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:52
- Wstępowaliśmy do UE, która cechowała się wspólnotowością, a której teraz coraz częściej brakuje. Gołym okiem widać, że są w UE państwa pierwszej i drugiej kategorii, a sama Ursula von der Leyen potrafi publicznie tak traktować niektóre kraje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: rozszerzanie kompetencji UE jest wykorzystywane do bezprecedensowego nacisku na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 07:46
- Problem rozszerzania się kompetencji Unii Europejskiej nie jest nowy, nie jest związany tylko z Polską. Jednak po raz pierwszy jest on wykorzystywany do bezprecedensowego nacisku na kraj. Tu jest ta nowość - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceminister spraw zagranicznych).
rozwiń zwiń