Podtrzymać pamięć o tradycji

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 08:00
W tym roku Państwowy Teatr Żydowski w Warszawie obchodzi swoje 60-lecie. Głównym punktem obchodów jubileuszu jest spektakl "Księga raju” w reżyserii Piotra Cieplaka.
Audio

Państwowy Teatr Żydowski w Warszawie powstał w 1950 roku z połączenia dwóch teatrów. Łódzkiego, którego dyrektorem była Ida Kamińska i dolnośląskiego, kierowanego przez Jakuba Rotbauma. Poczatkowo swoją siedzibę miał na ulicy Królewskiej. Obecnie mieści sie tam hotel "Victoria".

- Trzeba było przekazać ludziom, którzy już nie czytają już w tym języku, nic o tym nie wiedzą, przekazać wielkich naszych klasyków i przez długi czas tkwiliśmy w tej retrospekcji – mówiła o misji teatru Ida Kamińska.

Najtrudniejszym momentem w historii teatru były wydarzenia marcowe w 1968 roku i ich konsekwencje. W proteście przeciwko propagandzie antysemickiej Kamińska zrezygnowała z dyrekcji i wyemigrowała. Teatrem przez rok kierował Juliusz Berger, a następnie Szymon Szurmi.

Jak wspominała Ida Kamińska w tamtych czasach brakowało także chętnych do grania.

- Została jedynie garstka aktorów, ale na szczęście jakiś ten trzon został. Nie było widowni, było smutno – opowiadała.

Żeby przedstawienie mogło się odbyć teatr musiał mieć piętnastu widzów.

- Była bieda, więc sami chodziliśmy do kasy i kupowaliśmy te bilety, po to by przedstawienie sie odbyło – zdradziła Karolinie Wichowskiej, reporterce Polskiego Radia.

Mimo wielu trudności teatr przetrwał i działa do dziś. W tym roku obchodzi swoje 60 – lecie. Głównym punktem obchodów jubileuszu jest spektakl "Księga raju” w reż.. Piotra Cieplaka.

Żydowska legenda głosi, że każda dusza zanim wstąpi w ludzkie ciało przebywa w raju. Przed zejściem na ziemię zostaje pozbawiona rajskich wspomnień przez jednego z aniołów. Piotr Cieplak - autor adaptacji w swoim przedstawieniu opowiada o człowieku, którego dusza podstępem trafiła między ludzi zachowując pamięć o raju.

Dalsza historia jest sentymentalną opowieścią o zderzeniu ludzkich wyobrażeń z rzeczywistością. Jednocześnie jest także próbą odczarowania tradycyjnej wizji raju. W tej sztuce nic nie jest takie jak się spodziewamy.

Aby wysłuchać materiału, wystarczy kliknąć "Teatr Żydowski” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio czyta dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 10:09
Polskie Radio otrzyma Medal Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom za krzewienie idei czytelnictwa wśród najmłodszych. Nagroda zostanie wręczona w poniedziałek, 8 marca, podczas finału kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Żydowski rozpoczyna nowy sezon

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 08:00
Monodram w reż. Macieja Wojtyszki "Pieśń nad Pieśniami" oraz spektakl Piotra Cieplaka według powieści Icyka Mangera pt. "Księga Raju" to niektóre z propozycji stołecznego Teatru Żydowskiego na pierwsze miesiące nowego sezonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowiadanie i pieśni

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2010 22:32
Zaproszenie na wrocławski festiwal literacki i prezentacja pierwszej publikacji nominowanej w konkursie na "Książkę Historyczną Roku".
rozwiń zwiń