Płomecka: pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 14:10
W piątek zakończył się dwudniowy szczyt UE w Strasburgu. Polskę reprezentował na nim premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy państw Wspólnoty omówili na nim m.in. temat migrantów na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią. Jak przekazała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, obecnie w UE trwa dyskusja na temat sankcji dla reżimu Aleksandra Łukaszenki, a podczas szczytu pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego.
Przedstawiciele krajów UE podczas dwudniowego szczytu w Strasburgu
Przedstawiciele krajów UE podczas dwudniowego szczytu w StrasburguFoto: Krystian Maj/KPRM

Ponad 5 godzin trwała dyskusja, podczas drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli, o sytuacji na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią.

granica polski free słupek ttr sg 1200 .jpg
"RE nie akceptuje instrumentalnego wykorzystania ruchów migracyjnych". Premier po szczycie UE

Jak przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, przywódcy unijni nie sprecyzowali, kiedy Wspólnota nałoży na reżim Aleksandra Łukaszenki sankcje. Jak dodała zapowiedzi Komisji Europejskiej i Ursuli von der Leyen były jednoznaczne.

- Będziemy wywierać presję na białoruski reżim. Rozszerzymy też sankcje. Obejmą one osoby i firmy. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na białoruskiej granicy. Działania reżimu w Mińsku, to atak hybrydowy - powiedziała szefowa KE.

Dyskusja nt. sankcji dla białoruskich linii lotniczych

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nt. objęcia sankcjami białoruskich linii lotniczych Belavia. To narodowy przewoźnik naszych sąsiadów zza wschodniej granicy jest odpowiedzialny za sprowadzanie imigrantów do Mińska.

- Z tym ma największy problem Irlandia, która ma podpisane umowy z Belavią na leasingowanie samolotów, ale wydaje się, że wobec tak jednolitego stanowiska we Wspólnocie, Irlandia się nie wyłamie - powiedziała Beata Płomecka.

Posłuchaj
04:54 PR1_mp3 2021_10_23-12-19-26.mp3 Beata Płomecka o szczycie UE w Strasburgu (W samo południe/Jedynka)

Dyskusja o migracji

Dyskusja o migracji i o działaniach reżimu w Mińsku zaczęła się od prezentacji przywódców Polski, Łotwy i Litwy o tym, co dzieje się na granicy.

- Myślę, że teraz nasi koledzy i partnerzy w Unii dobrze rozumieją, z czym kraje frontowe muszą się zmagać, a reżim Łukaszenki zobaczy, że Unia jest zjednoczona i jest gotowa do obrony - mówił Gitanas Nausėda, prezydent Litwy.

Czytaj także:

- Spotkało się to z absolutnie pełnym i całkowitym poparciem. Wszystko to, co opisywałem, przedstawiając jednocześnie ryzyka związane ze szturmem migracyjnym, sztucznie wywołanym przez reżim Łukaszenki i mocodawców z Moskwy. Nie było głosów powątpiewania, kto jest rzeczywistym autorem próby destabilizacji - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czy UE sfinansuje budowę muru na granicy?

Jak przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, podczas szczytu pojawiła się propozycja, zgłoszona przez prezydenta Litwy, by UE sfinansowała budowę muru na granicy zewnętrznej.

- Szefowa KE Ursula von der Leyen nie pozostawiła złudzeń. Powiedziała, że nie ma możliwości sfinansowania tego z unijnego budżetu. O to był też pytany polski premier. Na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki odpowiedział, że jest jednak prawdopodobne, że KE będzie finansowała ochronę granic, choć o szczegółach nie mówił - relacjonowała Beata Płomecka.

Z kolei w czwartek, podczas pierwszego dnia szczytu, mowa była m.in. o wysokich cenach energii i o praworządności.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość audycji: Beata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 23.10.2021

Godzina emisji: 12.19

bf

Czytaj także

"Jeśli chodzi o sprawę polską, to spotkanie wydaje się być grą na czas". Goral o posiedzeniu RE

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 17:30
- Gdyby Warszawa ugięła się przed Brukselą, niewykluczone, że walec pojechałby dalej i wiedzą o tym te stolicy, które przyglądają się temu sporowi - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Goral z portalu fpg24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: UE dąży w kierunku przemienienia się w beznarodowościowe superpaństwo

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:00
Premier Mateusz Morawiecki w kolejnym specjalnym nagraniu dotyczącym polityki powiedział, że Unia Europejska nie może przeistoczyć się w państwo. Jej dążenie ku temu poza ścieżką demokratyczną nazwał "prostą drogą do katastrofy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcę Europy silnej i wielkiej, zdolnej stawić tamę autorytarnym reżimom". Premier po debacie w PE

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 21:09
Premier Mateusz Morawiecki podsumował swoje wystąpienie w Parlamencie Europejskim. Jak podkreślił, opowiedział się za Europą "szanującą kulturę i tradycje, z których wyrosła".
rozwiń zwiń