"Prawo do informacji jest niezwykle ważne". Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do medyków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 13:11
- Zwróciłem się do kierowników placówek wykonujących działalność leczniczą z prośbą o to, aby zaapelowali do pracowników o empatyczne podejście. Prawo do informacji jest niezwykle ważne. Gdy będziemy właściwie poinformowani, będziemy aktywniej uczestniczyć w procesie leczenia - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ S_L

6 września weszła w życie nowelizacja przepisów prawa w zakresie przekazywania pacjentowi informacji. Nowe przepisy wskazują na konieczność udzielania informacji dotyczących m.in. stanu zdrowia, przebiegu leczenia i prawach pacjenta w zrozumiały sposób. 

Czytaj także:
szpital free shutterstock 1200.jpg
"Szczepienie nie jest warunkiem zgody". Rzecznik Praw Pacjenta o odwiedzinach w szpitalu

Bartłomiej Chmielowiec podkreślił, że "zwrócił się do kierowników placówek wykonujących działalność leczniczą z prośbą o to, aby zaapelowali do pracowników o empatyczne podejście". - To jest niezwykle ważne, bardzo istotne. Trzeba pamiętać o tym, że pacjent jest osobą cierpiącą i różnie może reagować na swoje problemy zdrowotne, więc trzeba o tej empatii pamiętać na każdym kroku - wskazywał Rzecznik Praw Pacjenta.

Posłuchaj
09:28 _PR1_AAC 2021_10_28-12-27-11.mp3 Bartłomiej Chmielowiec o dostępie pacjentów do informacji. ("W samo południe")

- Wśród nas przebywają osoby z niepełnosprawnością, osoby starsze, którym trzeba inaczej komunikować informacje dotyczące stanu zdrowia. Inaczej będziemy rozmawiać z osobą młodą, a inaczej z osobą starszą, która może mieć problemy, chociażby ze słuchem - zauważył rozmówca i zaznaczył, że "w trakcie udzielania opieki zdrowotnej, na wszystko trzeba zwracać uwagę". 

Jak tłumaczył gość Polskiego Radia - "prawo do informacji jest niezwykle ważne". - Gdy będziemy właściwie poinformowani, dowiemy się, co nam dolega, będziemy aktywniej uczestniczyć w procesie leczenia - mówił. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Bartłomiej Chmielowiec (Rzecznik Praw Pacjenta)

Data emisji: 28.10.2021

Godz. emisji: 12.27

jbt

Czytaj także

"Na poprawę jakości usług nie będziemy żałowali środków". Szef MZ zapowiada nowe narzędzia dla pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 11:56
Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że przeznaczenie na system ochrony zdrowia w 2027 roku 7 procent PKB to rzecz spektakularna i bez precedensu. Podczas debaty poświęconej założeniom Polskiego Ładu mówił on w Chełmie, że pacjent musi być na pierwszym miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze z Gdańska dokonali "cudu". Uratowali dziewczynkę z... oderwaną głową

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 18:56
3-letnia dziewczynka to ofiara wypadku samochodowego, w którym zginął jej ojciec. Kiedy trafiła do szpitala lekarze stwierdzili, że silne uderzenie wyrwało jej głowę, a więzadła i kości zostały rozerwane. Na szczęście wytrzymały skóra i mięśnie. Po skomplikowanej operacji medycy uratowali dziecko.
rozwiń zwiń