"Rynek musi być wolny od spekulacji". KE wszczęła dochodzenie w sprawie wzrostu cen energii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:40
W Rzymie rozpoczął się Szczyt G20, czyli grupy najpotężniejszych gospodarczo państw świata. Wśród tematów dwudniowych obrad znalazły się: walka ze zmianami klimatycznymi oraz z pandemią COVID-19, pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz gwałtowny wzrost cen energii na świecie. Ten ostatni temat dotyczy także Unii Europejskiej. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie. - To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski - powiedziała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bilanol/ Shutterstock

Rosnące ceny energii na świecie, o których będą rozmawiać przywódcy G20, to także problem, nad którym pochyliła się Komisja Europejska. Choć początkowo niechętna, Bruksela finalnie rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie. Grupa krajów, w tym Polska, uważa, że jednym z powodów obecnej sytuacji są manipulacje Gazpromu.

- To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski. Właściwie oni zapoczątkowali apele, bo pisali do Komisji Europejskiej kilka tygodni temu. Mówili, że konieczne jest pilne wszczęcie dochodzenia, bo Gazprom manipuluje cenami gazu i narusza unijne reguły dotyczące konkurencji - powiedziała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

1200  gazprom rosja gaz shutterstock.jpg
Kryzys energetyczny w Mołdawii zażegnany? Władze osiągnęły porozumienie z Gazpromem

Jak przekazała, zdaniem deputowanych Gazprom nie wykorzystuje w pełni przepustowości rurociągów i nie dostarcza dodatkowych wolumenów gazu do Europy, mając świadomość, że część magazynów w Europie świeci pustkami. To wszystko wpływa na podniesienie ceny surowca.

- Europosłowie wtedy pisali o swoich podejrzeniach, że Gazprom świadomie tak działa, żeby wywrzeć nacisk na Europę, aby ta zgodziła się na certyfikację Nord Stream 2. Jak się okazało, te podejrzenia były słuszne. Przedstawiciele Kremla i Gazpromu mówili, że jeśli będzie zgoda na uruchomienie Nord Stream 2, to gaz popłynie szerszym strumieniem, a i ceny surowca będą wtedy spadać - relacjonowała.

Posłuchaj
10:23 PR1_mp3 2021_10_30-12-17-57.mp3 Beata Płomecka o śledztwie UE ws. cen energii („W samo południe”/Jedynka)

Komisarz ds. energii ogłosiła, że eksperci z dyrekcji do spraw konkurencji już zbierają informacje o tych potencjalnych manipulacjach ze strony głównych dostawców gazu.

- Europejski rynek energii musi być wolny od spekulacji i manipulacji, musi funkcjonować prawidłowo, dlatego chcemy sprawdzić ewentualne przypadki nieuczciwego zachowania - oznajmiła Kadri Simson.

Czytaj także:

KE nie wymienia z nazwy żadnej spółki i nie przesądza o wynikach śledztwa, ale Polska przyjęła tę zapowiedź z zadowoleniem.

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Skajewska

Gość audycji: Beata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 30.10.2021

Godzina emisji: 12.17

bf

Czytaj także

Wsparcie dla energochłonnych sektorów. Rekompensaty trafiły już do 70 przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:53
Do 70 przedsiębiorstw działających w sektorach i podsektorach energochłonnych trafiło ponad 815 mln zł rekompensat przyznanych przez Prezesa URE - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Dodał, że większość wsparcia trafiło do czterech energochłonnych sektorów i podsektorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: spór o transformację energetyczną dopiero przed nami

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 14:36
Jesteśmy na początku sporu o to, jak będzie wyglądała ścieżka transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Dzisiejszy spór o Turów to tylko wątek tej debaty i dyskutować trzeba raczej o tym, czy przyszłością jest gaz, atom, inne źródła, i jak odbiorcy prądu mają poradzić sobie ze wzrostem jego cen - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 - dr Adam Czerniak z SGH i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałkowski: Rosja chce, aby UE widziała w niej jedynego wybawcę od problemu wysokich cen energii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 15:15
- Woja energetyczna to w tej chwili za duże słowo. Ja bym to nazwał gorącym kryzysem, który w konsekwencji do domów europejskich ma przynieść zimno - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl).
rozwiń zwiń