Uroczystość Wszystkich Świętych. Ks. Bartołd: oddajemy cześć tym, którzy weszli do chwały niebieskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 13:50
- Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy weszli do chwały niebieskiej, a nam, którzy jeszcze jesteśmy w tym świecie doczesnym, wskazuje drogę, która ma nas zaprowadzić do świętości. Jest to także przypomnienie prawdy o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Ksiądz Bogdan Bartołd
Ksiądz Bogdan BartołdFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

1 listopada Kościół obchodzi dzień Wszystkich Świętych. W tym dniu oddajemy cześć wszystkim tym, którzy weszli do chwały niebieskiej. Dla nas, ludzi, którzy żyją na ziemi, jest to czas zadumy, modlitwy i refleksji.

- Jest to przypomnienie prawdy o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. - To jest ukazanie perspektywy człowieka - dodał.

Wszystkich Świętych PAP 1200 .jpg
Dlaczego obchodzimy dzień Wszystkich Świętych? Proboszcz Archikatedry św. Jana wyjaśnia

"Po co żyję?"

Ksiądz prałat zadał pytanie, dokąd człowiek zmierza? - Zmierza ku Bogu, a Bóg tak ukochał człowieka, że chce go mieć blisko siebie - odpowiedział.

Zdaniem duchownego nie wszyscy o tym pamiętają.

- Człowiek, który jest tzw. szybko żyjącym, nie zadaje sobie podstawowych i ważnych pytań - stwierdził ksiądz prałat.

Czytaj także:

Duchowny zwrócił uwagę, że więcej czasu poświęcamy sprawom drugo- i trzeciorzędnym.

- Pierwszorzędną sprawą jest pytanie: "po co żyję?", "jaki jest cel mojego życia?", "ku czemu zmierzam?". Gdy jesteśmy na cmentarzach, odwiedzamy groby naszych bliskich, naszych bohaterów narodowych, to nasuwają się też zasadnicze pytania: "gdzie oni są?", "co z nimi?". Te dni listopadowe, przynajmniej dla mnie, są szansą do tego, aby te pytania sobie postawić - powiedział.

Posłuchaj
09:14 PR1_mp3 2021_11_01-12-27-31.mp3 Ks. Bogdan Bartołd o dniu Wszystkich Świętych ("W samo południe"/Jedynka)

Jak ukoić ból po stracie bliskiej osoby?

Ks. prałat Bogdan Bartołd w audycji "W samo południe" został zapytany o to, gdzie i jak szukać ukojenia po utracie bliskiej osoby.

- Jeżeli mam możliwość, jako duszpasterz, towarzyszyć tym osobom, to najczęstsze pytanie, jakie jest mi zadawane, brzmi: "proszę księdza, a co dalej?", "co z nimi?", "czy my się kiedyś z nimi spotkamy?". [...] odpowiadam tak: "jeżeli Chrystus zmartwychwstał, jeżeli Chrystus pokonał śmierć i w to wierzysz i wierzysz też w to, że Chrystus wypowiedział słowa, że idzie nam przyszykować wspaniałe miejsce, to pamiętaj o tym, że twój bliski, mąż, żona, nieraz dziecko, są w ramionach dobrego, miłosiernego Boga, są szczęśliwi, radośni" - powiedział duchowny.

***

Więcej w rozmowie.

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: ks. prałat Bogdan Bartołd (proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie)

Data emisji: 1.11.2021

Godzina emisji: 12.27

bf

Czytaj także

"Pragniemy pomóc oczekującym na wybawienie". Szturm modlitewny ze św. Michałem Archaniołem

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 09:34
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych - ku czci wszystkich świętych chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Światełko dla Rossy". Dariusz Żybort: miejsce, które łączy oba narody

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 14:25
- Na Cmentarzu na Rossie jest także pochowanych wielu Litwinów zasłużonych zarówno dla Litwy, jak i obojga narodów. Odwiedzający cmentarz dołączają do akcji "Światełko dla Rossy" - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. O Historii wileńskiego Cmentarza na Rossie opowiadał Jan Boguszko, wileński przewodnik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody dnia Wszystkich Świętych we Francji. Polacy odwiedzają groby wybitnych rodaków

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 09:54
W dniu Wszystkich Świętych Polacy mieszkający we Francji składają kwiaty i znicze na grobach wybitnych rodaków pochowanych na francuskich cmentarzach. W Paryżu Polonia najchętniej odwiedza miejsca pochówku Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń