Przez Afrykę i Azję do... Poznania. Bogata oferta kulturalna

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 13:50
Początek listopada obfituje w wydarzenia kulturalne. Wśród tych wartych uwagi są: wystawa w Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz spektakl w Teatrze Animacji w Poznaniu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zyabich

Czytaj też:
Wilhelmi pomnik PAP Arch-1200.jpg
30 lat temu zmarł Roman Wilhelmi. Jego wybitne kreacje aktorskie na zawsze zostaną w pamięci

"Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi"

Już dziś o godzinie 17 kurator wystawy "Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie stanie się przewodnikiem po tych fascynujących zagadnieniach. - Część afrykańska osnuta jest wokół losów Polaków, którzy przez ostatnie 130 lat związali swoje życie z Afryką. Główną postacią i cichym patronem jest pan Leopold Janikowski - mówi Dariusz Skonieczko. Janikowski w 1889 roku stworzył pierwszą wystawę etnograficzną w Warszawie, a odbyła się ona w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.


Posłuchaj
02:54 PR1_AAC 2021_11_03-12-37-58.mp3 Propozycje kulturalne od Michała Montowskiego (W samo południe/Jedynka)

 

Wystawa współczesna przybliża sylwetki takich Polaków, jak Kazimierz Mikołaj Gutkowski, Krystyna Jankowska, Barbara Woroncow czy Wacław Korabiewicz. - W sumie obiektów afrykańskich jest prawie 400. Do najciekawszych z nich należy zaliczyć figurkę wykonaną z brązu, pochodzącą z XV wieku. To drugi najstarszy obiekt afrykański w zbiorach polskich i jeden z najstarszych na świecie pochodzących z Imperium Beninu - wyjaśnia gość "W samo południe". Muzeum Etnograficzne dysponuje również strojem królowej z Demokratycznej Republiki Konga, kolekcją masek i figurek związanych z jednym z nigeryjskich kultów.

Chętnych obowiązują rezerwacje i zapisy.

Zobacz też:

Czytaj też:
forum-Bartosz Szydłowski 1200.jpg
"Pejzaż postapokaliptyczny, metaforyczny". Bartosz Szydłowski o spektaklu "Śnieg"

"Urodziny prawie wszystkich"

Miłośnicy teatru mogą wybrać się na spektakl do Teatru Animacji w Poznaniu. Fundamentem stały się opowiadania Toona Tellegena, holenderskiego pisarza i poety, znanego z książek dla dzieci. "Urodziny prawie wszystkich" to jednak propozycja nie tylko dla najmłodszych. - Pomysł na ten spektakl powstał, kiedy pierwszy raz spotkałam się z podopiecznymi szkoły "Zawsze Razem". Pomyślałam, że jest to świetny materiał, żeby opowiedzieć o tym, że każdy jest inny. Że najważniejsze, by siebie nawzajem akceptować - przekonuje Dorota Abbe, aktorka, reżyserka, prezes Fundacji "Na Marginesie".

Muzykę do spektaklu napisał Piotr Klimek, pojawił się również pomysł, aby w przedstawieniu wzięli udział uczniowie szkoły "Zawsze Razem". - To są dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, wspaniałe dzieciaki. Bardzo zdolne i pracowite. Odgrywają bardzo ważną rolę jako orkiestra na żywo - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. Są również pośrednikami między aktorami a publicznością. Pełnią niejako funkcję narratorów. - Ich udział jest nie do przecenienia, bo to jest zupełnie inna energia, zupełnie też inny wymiar spektaklu - podsumowuje Dorota Abbe.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Materiał: Michał Montowski

Data emisji: 3.11.2021 

Godzina emisji: 12.37

mg