Sytuacja na granicy. Rzecznik MSZ: mamy ogromne wsparcie społeczne do tego, aby się bronić

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:38
- Bierzemy wszystkie opcje pod uwagę. Wszystkie uprawnienia, które dają Polsce zawarte przez nią traktaty - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oceniając wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej.
Granica Polski
Granica PolskiFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Gość programu odniósł się do artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego mówiącego o tym, że "strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich", zaznaczając, że Polska jest w stałym kontakcie ze swoimi sojusznikami.

Piotr WawrzyK_1200_PAP
"Prowadzimy wielotorowe działania". Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy

Łukasz Jasina ocenił również stosunek innych państw do wydarzeń na polskiej granicy.

- Nie wszyscy nasi sojusznicy do wczoraj widzieli, jaka to jest trudna sytuacja. Mogli przegapić sytuację na Litwie, trochę nie zauważyć tego co działo się w głębokich lasach na granicy polsko-białoruskiej. To co się zdarzyło wczoraj, myślę że otworzyło oczy wszystkim, łącznie z tymi, którzy bardziej skupiali się na krytykowani Polski, niż Białorusi. Nie jesteśmy w tej sprawie osamotnieni - podkreślił minister.

Gość wypowiedział się także na temat możliwych sankcji wobec Białorusi.

- Sankcje są rozważane. Chodzi o to, aby były to sankcje uderzające w białoruski reżim, a nie na przykład dewastujące sytuacje ekonomiczną rejonów przygranicznych i tak dotkniętych przez to, co się w tej chwili dzieje - dodał.

Wsparcie społeczne

Rzecznik odniósł się także do wątpliwości na temat budowy muru na granicy polsko-białoruskiej, które pojawiały się również wewnątrz UE.

- Wielu uważało, że ten mur, ogrodzenie jest niepotrzebne, że nie potrzebujemy takich form, aby się bronić, że żadna agresja ze strony Białorusi nie przyjdzie. Dziś jest to już dla wszystkich jasne i myślę, że bardzo wstydzą się ci, którzy kilka dni temu mówili, że to jest niepotrzebne. Mamy wsparcie społeczne. Mamy ogromne wsparcie do tego, aby się bronić. Trzeba ten problem, dzięki temu wsparciu, rozwiązywać - zaznaczył.

Posłuchaj
06:31 [ PR1]PR1 (mp3) 9 listopad 2021 12_29_11.mp3 Łukasz Jasina o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej ("W samo południe"/Jedynka)

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ)

Data emisji: 9.11.2021

Godzina emisji: 12.29

es

Czytaj także

Prowokacja Mińska na granicy w Kuźnicy Białostockiej. Wiceszef MSZ: jesteśmy przygotowani

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 08:52
- Na dziś szykowano dużą prowokację na granicy w Kuźnicy Białostockiej. Wygląda na to, że będzie tam próba siłowego przejścia przez przejście graniczne - poinformował na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie media: przy granicy z Polską jest ponad tysiąc migrantów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 16:40
Białoruska telewizja ONT poinformowała o liczącej około tysiąca osób grupie migrantów pod granicą z Polską. Z relacji telewizyjnej wynika, że przybysze, głównie z Iraku, początkowo poruszali się w stronę białorusko-polskiego przejścia granicznego "Bruzgi-Kuźnica". Następnie skierowali się w stronę lasów przylegających do pasa granicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Pasławska: sytuacja jest wyjątkowa i wymaga ponadpolitycznego konsensusu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 08:43
- Od początku jako PSL byliśmy zdroworozsądkowi w sprawie sytuacji na granicy i wspieraliśmy budowę muru, a także nie głosowaliśmy przeciwko stanowi wyjątkowemu - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia Urszula Pasławska z PSL.
rozwiń zwiń