"Morze biało-czerwonych flag, ludzie spokojni i radośni". Andrzej Dera o obchodach Święta Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 14:00
- Marsz 11 listopada, wbrew temu, co było zapowiadane przez prezydenta Warszawy, który blokował ten marsz, odbył się w formule państwowej bardzo godnie i pięknie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Andrzej Dera
Andrzej Dera Foto: Wojciech Kusiński/PR

Andrzej Dera, w imieniu Pałacu Prezydenckiego, ocenił Marsz Niepodległości jako bardzo radosne wydarzenie, które jednoczy Polaków.

forum-0569742882 (1).jpg
Marsz Niepodległości. Jaki: było widać mobilizację w obronie Polski i wartości patriotycznych

- Cały czas próbuje się zohydzić marsz 11 listopada, nazywając go faszystowskim i określając przymiotnikami, które mają budzić grozę i zniechęcać obywateli. A obecność całych rodzin - wszyscy z flagami biało-czerwonymi - pokazuje, że są to nieudane próby - powiedział odnosząc się również do prób zdyskredytowania tego święta.

Jedno z ważnych mediów w Polsce, odnosząc się do Marszu Niepodległości, oceniło go jako wydarzenie, które nie jest powodem do żadnej radości. Gość programu polemizował z tą opinią.

Manifestowanie przywiązania do państwa

- Oni by się cieszyli, gdyby były tam jakieś zamieszki, prowokacje. Gdyby marsz się nie odbył. To mediom tym by się naprawdę podobało. Wtedy stwierdziłyby, że to jest to, o co nam chodziło. Myślę, że patrząc na konstytucyjną zasadę wolności zgromadzeń, również patrioci, również Polacy mają prawo pod sztandarem biało-czerwonym, szczególnie 11 listopada - w dzień Narodowego Święta Niepodległości - manifestować swoje przywiązanie do państwa. Swoje przywiązanie do przodków - ocenił minister.

Gość programu odniósł się do komunikatu Biura Bezpieczeństwa ONZ, który potępia działanie reżimu Łukaszenki i wspiera polską obronę granic.

- W tej chwili mamy bardzo mocne poparcie wszystkich instytucji międzynarodowych. Od Rady Europy, Komisji Europejskiej, NATO, również ONZ. Każdy rozsądny człowiek widzi, jak instrumentalnie wykorzystuje się tragedię tych ludzi, którzy są na granicy - zaznaczył minister Andrzej Dera.


Posłuchaj
07:22 PR1_mp3 2021_11_12-12-23-41.mp3 Andrzej Dera o obchodach Narodowego Święta Niepodległości ("W samo południe"/Jedynka)

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: Andrzej Dera (minister w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 12.11.2021

Godzina emisji: 12.24

es

Czytaj także

Prezydent: zwycięzcy, którzy odzyskali dla nas Rzeczpospolitą, do dziś są wzorcem dla wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 10:10
- 11 listopada to wyjątkowa data, jedno z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Belwederze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier, ministrowie i parlamentarzyści złożyli wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 10:38
Politycy, w tym szef rządu Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński, składali je kolejno pod warszawskimi monumentami: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Największym przegranym jest Rafał Trzaskowski". Mariusz Gierej o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:20
Najwięcej na kontestowaniu Marszu Niepodległości stracił Rafał Trzaskowski. Wymyślił sobie, że kontestując Marsz Niepodległości wejdzie do gry przeciwko Donaldowi Tuskowi i odrobi pozycje, które stracił wcześniej w PO. Cała awantura przed Marszem temu służyła - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Mariusz Gierej. Gośćmi audycji byli także Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela" i Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji".
rozwiń zwiń