Ćwiczenia wojskowe Rosji i Białorusi. Strzałkowski: odbywają się 25 km od granicy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 13:24
Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało (12.11) o prowadzeniu wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych. - Ćwiczenia zorganizowano nieopodal miejscowości Hoża, która znajduje się zaledwie 5 km od granicy z Litwą i 25 km od granicy z Polską - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/18 Dywizja Zmechanizowana

Białoruś i Rosja przeprowadziły nagłe ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych w pobliżu granic z Polską i Litwą. Ich elementem był m.in. trening skoków spadochronowych na poligonie koło Grodna. Wszystko to ma miejsce w sytuacji zwiększonego napięcia w regionie związanego z sytuacją na granicy białorusko-polskiej i białorusko-litewskiej granicy. Sytuację skomentował dziennikarz Polskiego Radia Michał Strzałkowski.

1200.jpg
Kolejna prowokacja Białorusi. Chodzi o ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych przy granicy

- Ćwiczenia zorganizowano nieopodal miejscowości Hoża, która znajduje się zaledwie 5 km od granicy z Litwą i 25 km od granicy z Polską - powiedział Michał Strzałkowski. 

Jak zaznaczył, "w manewrach biorą udział nie tylko białoruscy rosyjscy spadochroniarze, ale także śmigłowce bojowe". - Jak głosi komunikat białoruskiego ministerstwa obrony, śmigłowce bojowe mają ćwiczyć namierzania wrogich zwiadowców oraz innych nieregularnych oddziałów wojskowych - mówił gość radiowej Jedynki.

Posłuchaj
05:01 2222.mp3 Michał Strzałkowski o kryzysie w pasie przygranicznym z Białorusią (Jedynka/W samo południe) 

Jak dodał Michał Strzałkowski "białoruski minister obrony Wiktar Chrenin przekonywał, że białorusko-rosyjskie ćwiczenia to reakcja na wzmocnioną ochronę polskiej litewskiej granicy". 

shutterstock komisja europejska free 1200.jpg
Groźby Białorusi dot. wstrzymania dostaw gazu. Komisja Europejska: nie damy się zastraszyć

"Białoruska propaganda straszy własne społeczeństwo"

Dziennikarz Polskiego Radia podkreślił, że "Białoruś od tygodnia wygrażała Polsce konfliktem zbrojnym". - Białoruska propaganda straszy własne społeczeństwo rzekomą obecnością dużych i ciężko uzbrojonych polskich sił zbrojnych na granicy, choć Polską Straż Graniczną, w związku z kryzysem migracyjnym, wzmocniła tylko policja i żołnierze obrony terytorialnej - mówił Michał Strzałkowski. 

Zwrócił uwagę na fakt, że "tymczasem na Białorusi widać zwiększoną obecność wojsk rosyjskich". - Nie tylko bowiem doszło do nagłych ćwiczeń z udziałem rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, ale także rosyjskie bombowce strategiczne wykonały serię lotów ćwiczebnych na terytorium Białorusi - ocenił.

"Władze Litwy zwrócą się o pomoc do NATO"

Gość audycji powiedział również, że "zaniepokojone sytuacją władze Litwy zapowiedziały wczoraj, że zwrócą się o pomoc do NATO". Michał Strzałkowski zaznaczył też, ze "podczas zorganizowanych naprędce białorusko-rosyjskich ćwiczeń doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęło dwóch rosyjskich spadochroniarzy". - Ich spadochrony miały szczepić się ze sobą w powietrzu - dodał. 

Czytaj również:

Także Niemcy nie pozostają obojętne wobec sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Niemieccy politycy otwarcie solidaryzują się z Polską, potępiając reżim w Mińsku za instrumentalizację ludzi w walce z Unią Europejską. O niemieckich reakcjach związanych z działaniami Aleksandra Łukaszenki opowiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Skajewska.

***

Audycja: W samo południe

Prowadził: Paweł Lekki 

Gość: Michał Strzałkowski

Data emisji: 13.11.2021

Godzina emisji: 12.18

nt

Czytaj także

USA ostrzegają Europę: Rosja może planować potencjalną inwazję na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 21:15
USA alarmują sojuszników UE, że Rosja może planować potencjalną inwazję na Ukrainę. Spekulacje mają związek ze wzrostem napięcia między Moskwą, a państwami blokującymi próby przedostania się migrantów do krajów UE. Kolejną kwestią przyczyniającą się do zaogniania sytuacji, są dostawy energii - poinformowała agencja Bloomberg. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent odwiedził funkcjonariuszy na granicy. "Chwała im i wdzięczność"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 21:55
Po oficjalnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda pojechał na wschodnią granicę kraju. Spotkał się z pełniącymi tam służbę żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i policji. Podczas spotkania określił ich służbę jako bardzo ważną i podziękował im za ofiarność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przykład instrumentalnego traktowania". Migranci zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:29
Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało film, na którym widać, jak nocą migranci są zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia oddzielającego granicę. "To kolejny przykład instrumentalnego traktowania migrantów przez Białoruś" - podał we wpisie resort obrony.
rozwiń zwiń