Kryzys migracyjny. Poseł Lewicy: współpraca z UE i NATO jest kluczowa

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 13:05
- Rozwiązanie tej sytuacji musi mieć charakter międzynarodowy. Presja na kraje, z których przylatują migranci, czy na firmy, które te przeloty organizują, jest kluczowa - powiedział w Programie 1 Polskiego Maciej Konieczny, poseł Lewicy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

1200_granica_TT.jpg
Tłum migrantów na przejściu w Kuźnicy. "Trwa próba masowego wejścia na teren Polski" [RELACJA]

Maciej Konieczny tłumaczył, że "wspólne działania UE oraz radykalne sankcje przeciwko Białorusi, to jest kierunek, w którym powinniśmy iść". - Nie mam wątpliwości, że jak najintensywniejsza współpraca z naszymi partnerami, przede wszystkim z Unii, ale w dalszej kolejności także z NATO, ma charakter kluczowy - ocenił poseł Lewicy.

Polityk podkreślił, że "kluczowe jest też działanie na rzecz tego, aby te osoby nie przyjeżdżały też na Białoruś". - To oznacza sankcje, ale także informowanie - stwierdził.


Posłuchaj
08:03 PR1 2021_11_15-12-27-36.mp3 Maciej Konieczny: rozwiązanie tej sytuacji musi mieć charakter międzynarodowy (W samo południe/Jedynka)

 

Działania na Bliskim Wschodzie

Gość Magdaleny Ogórek mówił, że spotkał się z przedstawicielami Kurdyjskiego Kongresu Narodowego i rozmawiał między innymi o tym, jak ostrzegać ludzi na Bliskim Wschodzie, w tym przypadku Kurdów, przed przyjeżdżaniem na Białoruś. - Kurdyjskie media od wielu dni informują, że ta droga jest skrajnie niebezpieczne, że to jest pułapka. Ja sam maiłem okazję o tym mówić w kurdyjskiej telewizji - zaznaczył.

Maciej Konieczny stwierdził, że "pewnie takie działania międzynarodowe też mają istotne znaczenie". Dodał jednocześnie, że to nie zwalnia nas od zachowania się przyzwoicie po naszej stronie. Podkreślił, że mówił też o tym w kurdyjskich mediach.

- Nie zwalania nas to od tego, by po polskiej stronie osoby potrzebujące pomocy medycznej, zziębnięte, które po prostu wymagają opieki, tę opiekę dostawały i ich wnioski azylowe były procedowane - podkreślił. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Maciej Konieczny (poseł Lewicy)

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 12.29

pkur

Czytaj także

Prowokacja Mińska na granicy w Kuźnicy Białostockiej. Wiceszef MSZ: jesteśmy przygotowani

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 08:52
- Na dziś szykowano dużą prowokację na granicy w Kuźnicy Białostockiej. Wygląda na to, że będzie tam próba siłowego przejścia przez przejście graniczne - poinformował na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie media: przy granicy z Polską jest ponad tysiąc migrantów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 16:40
Białoruska telewizja ONT poinformowała o liczącej około tysiąca osób grupie migrantów pod granicą z Polską. Z relacji telewizyjnej wynika, że przybysze, głównie z Iraku, początkowo poruszali się w stronę białorusko-polskiego przejścia granicznego "Bruzgi-Kuźnica". Następnie skierowali się w stronę lasów przylegających do pasa granicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Pasławska: sytuacja jest wyjątkowa i wymaga ponadpolitycznego konsensusu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 08:43
- Od początku jako PSL byliśmy zdroworozsądkowi w sprawie sytuacji na granicy i wspieraliśmy budowę muru, a także nie głosowaliśmy przeciwko stanowi wyjątkowemu - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia Urszula Pasławska z PSL.
rozwiń zwiń