Kuźmiuk o reakcjach na działanie rządu ws. kryzysu na granicy: mamy wsparcie "zwykłych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 14:17
Unia Europejska powinna strzec swoich zewnętrznych granic i nie wpuszczać nikogo, kto chce tylko poprawić sobie poziom życia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: Łukasz Kowalski / Polskie Radio

Parlament Europejski będzie debatował na temat sytuacji na Białorusi i na temat kryzysu migracyjnego. W trakcie rozmowy rozważano, który z wątków tej debaty zostanie szczególnie zaakcentowany.


Posłuchaj

06:27 PR1_mp3 2021_11_23-12-30-40.mp3 Zbigniew Kuźmiuk o debacie PE na temat kryzysu na granicy polsko-białoruskiej ("W samo południe/Jedynka)

- Niestety po raz kolejny w tytule debaty znalazł się wątek humanitarny, chociaż Polska nie ma z tym problemem nic wspólnego. My rzeczywiście bronimy polskiej granicy i przy okazji zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Robimy to od wielu tygodni - przy użyciu ogromnych sił i środków - podkreślił gość Jedynki. Jednocześnie zaznaczył, że liczy na realne wsparcie, jakie Polska powinna uzyskać do prowadzenia dalszej walki z reżimem Łukaszenki.

Gość Programu 1 Polskiego Radia liczy na rzeczywiste wsparcie naszego kraju w tej walce. - Wprawdzie dajemy sobie radę bez finansowego wsparcia Unii Europejskiej, ale podjęliśmy decyzję o budowie stałej zapory - niezwykle kosztownej - zaznacza. Koszt tej inwestycji ma wynieść 1,6 miliardów złotych. - To są olbrzymie pieniądze. Miejmy nadzieję, że Komisja zdecyduje się wesprzeć tę inwestycję - podkreślił.

Wyrazy uznania

W trakcie rozmowy odwołano się do opinii niemieckiej prasy, która ostatnio wyrażała uznanie dla twardego stanowiska polskiego rządu, zdecydowanie przeciwstawiającemu się działaniom Łukaszenki. Przywołano też podziękowania dla polskich służb mundurowych, które jest wyrażane na całym świecie.

- Europejczycy przez parę ostatnich lat zostali przyzwyczajeni do innych obrazków. Obrazów z granic greckich, włoskich czy hiszpańskich, gdzie imigranci masowo wdzierali się na terytorium Unii Europejskiej -  przy biernej postawie służb granicznych - przypomniał gość Programu 1.

Czytaj także:

 ***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Zbigniew Kuźmiuk (PiS)

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 12.30

es

Czytaj także

Białoruski dziennikarz o sytuacji na granicy: jedną z grup migrantów stanowiła agentura rosyjska

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:50
- W dużej skali organizacją operacji zajmowało się rosyjskie FSB. Jedną z grup migrantów, którą dobierały służby rosyjskie, stanowiła agentura rosyjska.  Służby Łukaszenki nie mają takiej kadry, aby zorganizować taką operację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 białoruski dziennikarz telewizji Biełsat Zmicer Mickiewicz, komentując sytuację przy granicy z Białorusią. Jak dodał osoby znajdujące się w pasie przygranicznym "zapłaciły od 2 do 15 tysięcy euro, żeby przyjechać do Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dialog jest obsesją państw zachodnich". Aleksandra Rybińska o rozmowach Merkel z Putinem i Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 17:50
- Dialog jest obsesją państw zachodnich, w związku z czym Polska przyczynia się do zaostrzenia konfliktu, ponieważ tego dialogu z Łukaszenką nie chce - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska z portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń