Anna Kwiecień: cała UE mierzy się z wojną na wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:00
- Intensywne spotkania premiera, prezydenta i MSZ są prowadzone cały czas - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Anna Kwiecień
Anna KwiecieńFoto: PAP/Leszek Szymański

Sytuacja na granicy z Białorusią nadal jest napięta. O pomoc w rozwiązaniu kryzysu na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i NATO, którego narzędziem są migranci z Bliskiego Wschodu, apelują do międzynarodowych instytucji przywódcy kolejnych krajów. Przy okazji trwa ofensywa dyplomatyczna premiera Mateusza Morawieckiego, który w ciągu niecałego tygodnia spotka się z kilkunastoma przywódcami państw w ich krajach.

Będą to kolejne wizyty szefa polskiego rządu w ramach spotkań z europejskimi przywódcami, które mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi.

W ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji. Dzisiaj przybył do Paryża, gdzie rozmawia z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; głównym tematem rozmów jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu uda się też do Lublany na spotkanie z premierem Słowenii Janezem Janszą. W czwartek premier spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w piątek z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Kolejny miesiąc spotkań

- Warto przypomnieć, że te spotkania dyplomatyczne pana premiera rozpoczęły się już 20 sierpnia - przypomniała Anna Kwiecień. Poseł PiS odpowiedziała także na zarzuty opozycji, że "intensywne spotkania" rozpoczęły się całkiem niedawno. Zaznaczyła, że niedzielne spotkania Mateusza Morawieckiego z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii to ich kolejne rozmowy ws. kryzysu na granicy.

Posłuchaj
07:02 PR1 2021_11_24-12-23-24.mp3 Anna Kwiecień o spotkaniach premiera Mateusza Morawieckiego z europejskimi przywódcami ("W samo południe"/Jedynka) 

- Dzisiaj cała Unia Europejska - nie tylko Polska, ale także nasi sąsiedzi - mierzy się z tą wojną hybrydową, którą mamy na naszej granicy wschodniej - dodała.

Gość audycji oceniła, że działania opozycji w kwestii informacyjnej wpisują się w tzw. doktrynę Gierasimowa, która opiera się m.in. na chaosie w sferze informacyjnej, co można było zaobserwować w momencie ataku Rosji na Ukrainę.

Czytaj także:

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Anna Kwiecień (poseł PiS)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 12.30

st/PAP

Czytaj także

"Polska nie pozwalała sobie pomóc". Radosław Sikorski o kryzysie na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 18:50
- Kryzysowi na granicy można było zaradzić już 3-4 miesiące temu, gdyby Polska zwróciła się do Unii Europejskiej. Ale polski rząd nie chciał z nią współpracować - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Toczy się bitwa o przyszłość Europy". Legutko odczytał w PE list od premiera Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 19:14
- Mamy do czynienia z zaplanowaną akcją prowokacyjną, której migranci są tylko narzędziami Łukaszenki, a celem jest destabilizacja w Europie - powiedział europoseł PiS prof. Ryszard Legutko w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Następnie eurodeputowany odczytał list Mateusza Morawieckiego. 
rozwiń zwiń