Wystrzałowa noc

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 14:30
Materiały pirotechniczne odpalane legalnie lub nielegalnie, zawsze stanowią zagrożenie.
Audio

- Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci i młodzież – podkreśla Artur Laudy z warszawskiej Straży Pożarnej. – Efektowne wybuchy są dla nich priorytetem, dlatego uciekają się do szalonych pomysłów – dodaje strażak.

Według przedstawiciela straży pożarnej młodzi ludzie nie korzystają z instrukcji dołączonych do fajerwerków, odpalają je w nieprzeznaczonych do tego miejscach.

- Mimo przeprowadzanych przez Straż Miejskąk ontroli w sklepach, dzieciom i tak sprzedaje się fajerwerki – mówi w rozmowie z Jackiem Prusinowskim, Paweł Sieradz, starszy inspektor z warszawskiej Straży Miejskiej.

Sprzedaż materiałów wybuchowych nieletnim nie jest  wykroczeniem tylko przestępstwem. Jednak wykrywalność tego procederu jest znikoma, a wprowadzanie zakazów niewiele pomoże.

- W ubiegłym roku w Warszawie wprowadzony był zakaz odpalania petard przed Sylwestrem – mówi Paweł Sieradz. – Zakaz nie był jednak respektowany – dodaje.

Z zakazem czy bez, nie stosując się do instrukcji obsługi i tak narażamy się na niebezpieczeństwo. Można go jednak uniknąć.

- Nie odpalajmy rakietnic z ręki – radzi Artur Laudy. – To jest najgłupsza rzecz jaką robią młodzi ludzie – podkreśla strażak.

Całkowity zakaz sprzedaży, posiadania i odpalania fajerwerków w Polsce nie obowiązuje, ale wielu taki zakaz by ucieszył. Właściciele psów rozpoczęli internetową akcję pod hasłem "Nie strzelam w Sylwestra”. Zachęcają do cichego witania Nowego Roku, aby zaoszczędzić zwierzakom stresu związanego z wybuchami noworocznych fajerwerków i petard.

(ah)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Wystrzałowa noc w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat powitał nowy - 2010 - rok

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 06:46
W Polsce największe imprezy odbyły się w głównych miastach - Warszawie, Krakowie i Łodzi, gdzie bawiły się setki tysięcy ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie strzelaj w sylwestra, nie strasz zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 07:23
Już blisko sześć tysięcy osób przyłączyło się w stolicy do akcji stowarzyszenia Empatia: "Nie strzelam w Sylwestra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester - dzień cierpienia dla zwierząt!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 18:00
Dla wielu ludzi hałasowanie petardami to dobra, beztroska zabawa. Dla zwierząt to koszmar.
rozwiń zwiń