Spotkanie Morawiecki-Johnson. Guzy: Polska uznana za kluczową dla bezpieczeństwa NATO

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 13:00
- Ofensywa dyplomatyczna premiera zmusiła do przemyślenia pewnych kwestii i zlikwidowania ambiwalencji, z jaką traktowany jest kryzys na granicy polsko-białoruskiej, przełamano rosyjsko-łukaszenkowską narrację - podkreślił Jarosław Guzy z PAP w Programie 1 Polskiego Radia, pytany o ocenę wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Londynie. - Polska została uznana za kluczowy kraj w sensie konstrukcji bezpieczeństwa - podkreślił. 
Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali na Downing Street 10
Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali na Downing Street 10Foto: PAP/EPA/VICKIE FLORES

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z Londynie z premierem Borisem Johnsonem. Tematem rozmów szefów państw była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. "Stoimy ramię w ramię z naszymi polskimi przyjaciółmi wobec tych, którzy próbują destabilizować integralność granic Polski" - napisał na twitterze Boris Johnson po spotkaniu. 

"Kluczowy kraj w konstrukcji bezpieczeństwa"

- Wielka Brytania rzeczywiście wyróżnia się (na tle innych państw europejskich - red.) jeśli chodzi o reakcję - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. - Nie oznacza to, że nie uzyskamy poparcia w Paryżu i Berlinie, ale - bez dodatkowych komentarzy, jak w przypadku prezydenta Macrona, czy komentatorów w Niemczech - w przypadku Wielkiej Brytanii jest pełne zrozumienie - wskazał gość "W samo południe". 

Jak dodał Jarosław Guzy, "bardzo istotne, że Polska została uznana przez Wielką Brytanię jako kluczowy kraj w sensie konstrukcji bezpieczeństwa kontynentu europejskiego w ramach NATO, bo już nie w ramach UE. Raz jeszcze można wyrazić żal, że Wielkiej Brytanii już w Unii Europejskiej nie ma, bo pewnie byłaby to inna Unia Europejska - podkreślił Jarosław Guzy.  

Posłuchaj
03:58 Guzy - jedynka - PR1_mp3 2021_11_27-12-20-00.mp3 Jarosław Guzy: ofensywa dyplomatyczna premiera zmusiła do przemyślenia pewnych kwestii i zlikwidowania ambiwalencji, z jaką traktowany jest kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Przełamano rosyjsko-łukaszenkowską narrację w tej sprawie ("W samo południe"/ Jedynka)

Więcej w nagraniu. 

Kolejny punkt dyplomatycznej ofensywy

Po spotkaniu na Downing Street z premierem Borisem Johnsonem szef polskiego rządu podkreślał, że Warszawa i Londyn niemal identycznie oceniają aktualne wyzwania, w tym kryzys na granicy z Białorusią, i zagrożenia ze strony Rosji. Premierzy rozmawiali też o ewentualnych nowych sankcjach przeciwko Białorusi.

Czytaj także: 

Wizyta w Londynie to kolejny punkt Mateusza Morawieckiego na mapie trwającej ofensywy polskiej dyplomacji. Od niedzieli Mateusz Morawiecki spotkał się w dziewięciu krajach z jedenastoma przywódcami. Był między innymi w Berlinie, Paryżu, Wilnie i Budapeszcie. Głównym tematem rozmów jest kryzys graniczny z Białorusią i zagrożenie ze strony Rosji.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącyMarek Mądrzejewski

GośćJarosław Guzy (PAP)

Data emisji 27.11.2021

Godzina emisji: 12.20

Obejrzyj także rozmowę z europosłem PiS Ryszardem Legutką w "Sygnałach dnia": 

mbl

Czytaj także

Zapora przy polsko-białoruskiej granicy stanie w 2022 r. Premier: to będą skomplikowane prace inżynieryjno-budowlane

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 21:51
Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, zapora na granicy z Białorusią stanie wiosną lub latem przyszłego roku. Za parę tygodni ruszają skomplikowane prace inżynieryjno-budowalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: wszelkie bezpośrednie rozmowy z Łukaszenką legitymizują jego reżim

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:00
- Nie załamiemy się, będziemy używali działań dyplomatycznych, by skłonić migrantów do powrotu do ich domów - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Jesteśmy świadkami nie tyle kryzysu migracyjnego, co kryzysu politycznego, wywołanego przez reżim pana Łukaszenki z jego faktycznym mocodawcą na Kremlu - wskazał i dodał, że rozmowy z Łukaszenką mu służą, bo "legitymizują jego reżim". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reżim Łukaszenki działa bez skrupułów". Żaryn o obecności białoruskich służb na granicy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 23:33
- Białoruskie służby nadal wspierają grupy migrantów, którzy próbują przedostać się na naszą stronę. Reżim bez skrupułów, nie kryjąc się już, kontynuuje te działania - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń