Mutacja Omikron. Wojciech Konieczny: reakcja krajów zachodnich pokazuje, że zagrożenie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:35
- Są bardzo niepokojące doniesienia, które sprowokowały różne kraje do wprowadzenia już obostrzeń - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, senator Lewicy, lekarz.
Wojciech Konieczny, senator Lewicy
Wojciech Konieczny, senator LewicyFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

W programie poruszono temat obecności na świecie nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Gość Jedynki wypowiadał się na temat ewentualnych zagrożeń, związanych z występowaniem tej nowej mutacji.

- Jest jedna pocieszająca wiadomość - chociaż na ocenę jest jednak za wcześnie - zaznaczył. "Naczelna lekarz z Republiki Południowej Afryki stwierdziła, że prawdopodobnie ten wariant nie przewiduje ciężkiego przebiegu choroby, czyli z ich obserwacji wynika, że pod respiratory nie trafiają ludzie zarażeni tym wariantem". 

Nowa strategia?

Nawiązano również do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który w związku z pojawianiem się nowego wariantu koronawirusa, nie wykluczał podjęcia takich kroków jak uszczelnianie granic Polski. Gość odniósł się to tej strategii.

-  Jeżeli to będzie konieczne, to tak - zgodził się. "Jestem zaskoczony, bo minister Adam Niedzielski unikał do tej pory wszelkich działań w trakcie tej czwartej fali. Rozumiem, że wariant ten skłonił go do tego, aby jednak zmienić stanowisko. Na pewno należy ograniczyć przyloty z tych krajów, gdzie ten wirus występuje, aczkolwiek jeżeli zakaźność jego jest tak duża, jak jest to podawane, czyli, że jest nawet 500 razy bardziej zakaźny od tego pierwotnego wirusa, to próba powstrzymania przy pomocy granic tej epidemii, musiałaby skutkować po prostu zamknięciem tych granic i bardzo szczelną kontrolą".

Wojciech Konieczny przewidział możliwy scenariusz przebiegu czwartej fali pandemii w Polsce.

"Wolniej narasta, ale narasta"

- Chyba dotychczasowe doświadczenia tej czwartej fali wskazuje, że rację mieli ci, którzy mówili, że ona nie będzie takim pikiem, nie będzie w takim ostrym narastaniu ilości przypadków. Ta fala jest nieco wypłaszczona, to znaczy wolniej narasta, ale narasta. W naszym województwie obserwujemy prawdopodobnie dochodzenie do szczytu tej fali i ono nie odbywa się tak szybko, jak to było rok temu, czy pół roku temu, kiedy właściwie z dnia na dzień - nagle przybywało chorych. Teraz narastanie jest nieco spowolnione - zaznaczył. "Sądzę, że przetoczy to się przez województwa, w których - w tym, czy przyszłym tygodniu będzie maksimum zakażeń. W kolejnych może za dwa, trzy tygodnie. Z obserwacji dotychczasowych mógłbym powiedzieć, że spodziewam się, że tak około 15 grudnia ta fala zacznie opadać w sposób widoczny - założył gość programu.

Posłuchaj
06:50 PR1_mp3 2021_11_29-12-26-52.mp3 Wojciech Konieczny o nowym wariancie koronawirusa - Omikron ("W samo południe"/Jedynka)

Czytaj także:

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość audycji: Wojciech Konieczny (neurolog, dyrektor w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie, senator)

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 12.27

es

Czytaj także

Słowacja wprowadza obowiązek kontroli certyfikatów covidowych przez pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 03:00
Na Słowacji pracodawcy mają od dziś obowiązek kontrolowania certyfikatów covidowych u swoich pracowników. Osoby niezaszczepione muszą przechodzić regularne testy na obecność koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Kanadzie wykryto Omikron. Są pierwsze dwa przypadki zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:45
Oba przypadki wykryto w Ottawie u osób, które niedawno podróżowały do Nigerii. Pacjentów skierowano na izolację.
rozwiń zwiń