Kryzys migracyjny. Kleiber: dobrze, że politycy zdecydowali się ze sobą rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 14:26
- Na początku miało się wrażenie, że sprawa dyskredytowania Polski może zakończyć się sukcesem. Nasze społeczeństwo pod wpływem polityków dało się skłócić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Michał Kleiber mówił o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej
Prof. Michał Kleiber mówił o kryzysie na granicy polsko-białoruskiejFoto: Jedynka

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami wszystkich klubów i kół parlamentarnych w związku z geopolitycznym zagrożeniem ze wschodu. Gość Jedynki odpowiedział na pytanie, czy w obliczu takiego zagrożenia nasi politycy spróbują mówić jednym głosem.

- Cieszę się, że do tego spotkania doszło, natomiast nie myślę, żeby to pierwsze spotkanie miało jakieś bardzo poważne i  konkretne konsekwencje. Zawsze mówię i namawiam wszystkich do podejmowania rozmów - powiedział. 

- Bardzo konkretnych efektów to spotkanie nie przyniosło, może poza jednym, że była to kulturalna, spokojna i merytoryczna rozmowa, co jest dobrym zwiastunem na przyszłość. Czekamy na następne spotkania - wyraził nadzieję.

Parlamenty Na Łotwie i Litwie jednogłośnie decydowały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, czy budowy muru. W Polsce, mimo realnego zagrożenia, takiej jednomyślności nie było. Zastanawiano się, czy nasza klasa polityczna zdała egzamin jako całość.

- Można podać cały szereg przykładów, które świadczą, że nie były one w interesie naszego kraju. W tej konkretnej sprawie musimy pamiętać, że pierwszym celem Łukaszenki i Putina było dyskredytowanie Polski i destabilizowanie Unii Europejskiej. To się nie udało - ocenił gość Jedynki. Dalej zaznaczył, że zachowania niektórych polityków mogły iść w sukurs reżimowi.

Czasy antynomii

- Najwyższy czas, żeby sobie uświadomić, że żyjemy w czasach antynomii, sprzeczności. Dotyczy to zastosowania nowych technologii, ochrony zdrowia - w tym różnego podejścia do obostrzeń związanych z pandemią, czy też różnego podejścia do takich problemów, jak bezpieczeństwo, czy zachowanie humanitarne. Tutaj nie ma łatwych odpowiedzi, natomiast w moim przekonaniu kluczowa jest refleksja na temat konsekwencji poszczególnych decyzji.

Czytaj także:

Posłuchaj
04:33 PR1_mp3 2021_11_30-12-26-46.mp3 Michał Kleiber ocenił rozmowę premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość audycji: prof. Michał Kleiber (były prezes PAN)

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 12.26

es

Czytaj także

Gen. Leon Komornicki: lżenie polskich żołnierzy to dywersja

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 20:30
- Niestety dezinformacja rosyjska i białoruska znajdują u nas "pożytecznych wariatów". Gdyby moich żołnierzy nazwano mordercami, to w ramach obowiązującego prawa domagałbym się jak najsurowszej kary. Takie wypowiedzi działają destrukcyjnie, a jeśli wygłaszają je osoby publiczne, to ich waga ma szczególne znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 były wiceszef Sztabu Generalnego gen. Leon Komornicki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozważamy wszelkie scenariusze". Szef MON o możliwym zamknięciu całej granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:43
- Rozważamy różne scenariusze, mamy świadomość tego, że mamy do czynienia z atakiem hybrydowym, wczoraj była to bardzo poważna sytuacja - powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie szefa Gabinetu Prezydenta z ambasadorem Niemiec w Polsce. Tematem m.in. sytuacja na granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 22:56
Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot spotkał się z ambasadorem Niemiec w Polsce Arndtem Freytagiem von Loringhovenem. Tematami rozmów była m.in. sytuacja na granicy polsko–białoruskiej i ukraińsko–rosyjskiej oraz bezpieczeństwo energetyczne.
rozwiń zwiń