"Potrzeba konsekwentnego działania". Latos o nowych obostrzeniach sanitarnych

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:07
- Jeżeli mamy doprowadzić do tego, że pandemia będzie wyhamowywać i wirus nie będzie się tak szeroko rozprzestrzeniał, to w tej sprawie potrzeba konsekwentnego działania ze strony wszystkich: nas jako obywateli oraz rządu - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos.
Tomasz Latos: w walce z COVID-19 potrzeba konsekwentnego działania ze strony wszystkich
Tomasz Latos: w walce z COVID-19 potrzeba konsekwentnego działania ze strony wszystkichFoto: DarSzach/Shutterstock

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce resort zdrowia poinformował we wtorek o wprowadzeniu nowych obostrzeń dotyczących m.in. limitów obłożenia w lokalach i transporcie zbiorowym, obowiązkowych testów dla współdomowników osób chorych na COVID-19 oraz czasowym obowiązku nauki zdalnej dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia był pytany o opinię na ten temat. - Mamy czwartą falę i dużo zachorowań, stąd nie dziwię się, że pan minister [Adam Niedzielski - red.] złożył takie, a nie inne propozycje - ocenił.

"Potrzeba konsekwentnego działania"

Jak dodał, warto pamiętać, że "żadne propozycje rządu nie rozwiążą problemu, jeżeli my sami nie wykażemy się pewną dyscypliną". - Ja, podróżując w ostatnim czasie, oglądałem z żalem pełne pociągi z ludźmi bez maseczek. Podobnie jest - choć trochę w mniejszym stopniu - w tramwajach, autobusach, sklepach czy kolejkach do kasy - powiedział.

Wskazał również, że "jeżeli mamy doprowadzić do tego, że pandemia będzie wyhamowywać i wirus nie będzie się tak szeroko rozprzestrzeniał", to "w tej sprawie potrzeba konsekwentnego działania ze strony wszystkich: nas jako obywateli oraz rządu".

Tomasz Latos ocenił także, że "w Polsce mamy taką skłonność, żeby mieć zawsze inne zdanie, nie zgadzać się, myśleć jakoś po swojemu", a także że "jest w nas jakaś taka dziwna przekora i brak myślenia propaństwowego i to niestety również ze strony mediów". - Natomiast trzeba podejmować działania związane z ciągle panującą epidemią - wskazał.

Posłuchaj
08:33 PR1_mp3 2021_12_08-12-26-30.mp3 Tomasz Latos o obostrzeniach sanitarnych związanych z sytuacją epidemiczną ("W samo południe"/Jedynka) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Tomasz Latos (przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 12.26

ng

Czytaj także

Szczepienia dla osób dorosłych będą obowiązkowe? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:10
- Powinna być dobrowolność. Oczywiście pewne restrykcje są konieczne, ale czy akurat przymus szczepień - zastanawiałbym się nad tym - tak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odniósł się do projektu Lewicy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już nie 50 proc. Wiceszef MZ zapowiada zmianę limitów w gastronomii i hotelach

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 13:26
Waldemar Kraska poinformował we wtorek, że od 15 grudnia zmienione zostaną limity obłożenia lokali gastronomicznych i hoteli. Wyjątkiem osoby zaszczepione. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce zamknięcie klubów i dyskotek. Wiceminister rozwoju: rząd przygotuje dla nich pakiet osłonowy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:03
Jak powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, rząd przygotowuje specjalny pakiet osłonowy dla przedsiębiorstw dotkniętych lockdownem. Wsparcie obejmie między innymi kluby, dyskoteki, sale taneczne oraz inne miejsca, które będą zmuszone do zawieszenia działalności.
rozwiń zwiń