Polski Ład. Sachajko: 10 miliardów zł zostanie w kieszeniach podatników

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 13:50
- Mamy duży wzrost gospodarczy, stąd bierze się wyższy budżet. Mamy również do czynienia z jego uszczelnieniem, a to jest szczególnie ważne, ponieważ wychwycono te firmy, które kradły pieniądze. Niestety tak trzeba powiedzieć, bo jeżeli ktoś nie płaci podatków, to okrada swoich obywateli i niszczy firmy, które uczciwie je płacą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko z Kukiz'15. 
Sachajko: do budżetu także wpleciony jest Nowy Ład, który pozwoli, aby 10 miliardów złotych zostało w kieszeniach podatników
Sachajko: do budżetu także wpleciony jest Nowy Ład, który pozwoli, aby 10 miliardów złotych zostało w kieszeniach podatników Foto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Tematem audycji "W samo południe" był przyszłoroczny budżet oraz jego zalety. 

- Trzeba powiedzieć, że jest on dużo wyższy - zaznaczył na wstępie Jarosław Sachajko. Dodał, że jeśli porównamy ten budżet "pocovidowy" z tym z 2015 r., to zobaczymy, że jest on o 62 proc. wyższy. To pokazuje, "że dochody budżetu są dużo wyższe, niż były wcześniej proponowane".

Poinformował, że "mamy duży wzrost gospodarczy i stąd bierze się wyższy budżet". Powiedział też, że mamy do czynienia z jego uszczelnieniem. - To jest szczególnie ważne, ponieważ wychwycono te firmy, które kradły pieniądze. Niestety tak trzeba powiedzieć, bo jeżeli ktoś nie płaci podatków, to okrada swoich obywateli i niszczy firmy, które uczciwie je płacą - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia. 

W rozmowie Jarosław Sachajko także przekazał, że stopa wzrostu gospodarki, "popandemiczna", założona w budżecie, zostanie osiągnięta. - Tak mówią międzynarodowe firmy, które to szacują. Widzimy również bardzo ciekawy trend, ponieważ te firmy podwyższają prognozy dotyczące naszego PKB, czyli dobrze oceniają te działania, które są prowadzone - stwierdził. 

Dodał, że do budżetu także wpleciony jest Nowy Ład i o nim również powinniśmy powiedzieć, ponieważ zostawia on 10 miliardów złotych w kieszeniach podatników. - Państwo będzie pobierało mniej podatków od obywateli - poinformował. 

- Powinniśmy na nasze państwo składać się proporcjonalnie do tego, co zarabiamy, bo do tej pory mieliśmy taki absurd, że ci, co mniej zarabiali, proporcjonalnie więcej wykładali na utrzymanie państwa, czyli służbę zdrowia, szkolnictwo, armię. Teraz będzie normalnie, proporcjonalnie i wiele lat na to czekaliśmy - powiedział Jarosław Sachajko.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu audycji.


Posłuchaj
07:25 Jedynka-14-12-2021-w-samo-południe.mp3 Jarosław Sachajko: budżet na przyszły rok jest dużo wyższy (W samo południe/Jedynka)

 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Jarosław Sachajko (Kukiz'15)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 12.30

nj

Czytaj także

Polski Ład dla rodzin. Nie tylko "Maluch+" i emerytury bez podatku

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:45
Obok rozwiązań podatkowych i regulacji dla firm, w Polskim Ładzie, który powoli przybiera formę prawną, znalazło się wiele rozwiązań prorodzinnych. Znajdziemy tam zmiany w polityce mieszkaniowej czy dotyczące rynku pracy, a także dużo większe nakłady na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi. Planowane są też działania skierowane do seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal: ponad 50 proc. Polaków nie chce Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 19:53
- Rząd próbował ludziom opchnąć tak zwany Nowy Ład czy Polski Ład jako superpropozycję. A ponad 50 proc. Polaków mówi, że tego nie chce. Ludzie sobie to wszystko przeliczyli - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń