Polskie nastolatki zmagają się z wieloma problemami. RPD: potrzebują od nas nie tylko czasu, ale i uwagi

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 13:15
Rzecznik Praw Dziecka na antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że w mijającym roku dzieci wykonały ponad 40 tys. telefonów zaufania. - To pokazuje skalę potrzeb rozmowy młodego człowieka z dorosłymi, z kimś kto ma większe doświadczenie i kto pomoże poradzić sobie z problemami - wskazał Mikołaj Pawlak.
Rzecznik Praw Dziecka: dzieci potrzebują od nas nie tylko czasu, ale i uwagi
Rzecznik Praw Dziecka: dzieci potrzebują od nas nie tylko czasu, ale i uwagiFoto: Oleksandr Yakoniuk/Shutterstock

Z zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka, pierwszego od ponad dwóch dekad, ogólnokrajowego badania dzieci i młodzieży wynika, że połowa polskich nastolatków nie akceptuje samych siebie, blisko połowa ma wszystkiego dość i jest przytłoczona problemami, a 37 proc. odczuwa samotność.

Mikołaj Pawlak pytany o wyjaśnienie genezy tych problemów, wskazał, że badanie pokazuje jak szerokie są problemy młodego pokolenia, zarówno w stosunku do szkoły, samopoczucia psychicznego, jak i do relacji rodzinnych i rówieśniczych. Jak zauważył, "są z tym trudności i trzeba działać, aby pomagać".

Gość audycji powiedział, że badanie zostało odpowiednio przeprowadzone i że "wzięto w nim pod uwagę obiektywne przesłanki stosowane w całej Unii Europejskiej, a także, pokazuje ono realny głos dzieci i młodzieży, a nie tylko teoretyków i profesorów".

"Dzieci potrzebują od nas nie tylko czasu, ale i uwagi"

Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że pandemia uwypukliła wiele problemów. - Nie byliśmy na to dobrze przygotowani i któż mógłby przypuszczać dwa lata temu o tej porze, że tak szeroko ta pandemia będzie na nas wszystkich oddziaływała - powiedział.

Jak wskazał, "trudny aspekty jest taki, że dzieci potrzebują od nas nie tylko czasu, ale i uwagi". Dodał, że zostało podjętych wiele działań we współpracy z ministrem zdrowia oraz ministrem edukacji, w celu wprowadzenia programów wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego dla dzieci w kryzysie. Powiedział także, że w szkołach wciąż brakuje co najmniej 10-15 tys. odpowiednio przeszkolonych pedagogów.

Rzecznik Praw Dziecka wskazał, że w mijającym roku dzieci wykonały ponad 40 tys. telefonów zaufania. - To faktycznie pokazuje skalę potrzeb rozmowy młodego człowieka z dorosłymi, z kimś kto ma większe doświadczenie i kto pomoże poradzić sobie z problemami - zaznaczył.

Dodał, że "spadki nastrojów, problemy rodzinne i rówieśnicze, a także brak akceptacji powodują narastanie kuli śniegowej, która każdy problem życiowy bardzo zwiększa".

Posłuchaj
08:02 PR1_mp3 2021_12_30-12-26-46.mp3 Mikołaj Pawlak o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży ("W samo południe"/Jedynka) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość audycji: Mikołaj Pawlak (Rzecznik Praw Dziecka)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 12.26

ng

Czytaj także

"Dzieciom brakowało kontaktu z rówieśnikami, z nauczycielami". Mikołaj Pawlak o nauce zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 08:43
- W grudniu ub.r. przeprowadzono badania dotyczące stosunku młodzieży do nauki zdalnej - pokazały one jednoznacznie, że dzieciom brakuje kontaktu z rówieśnikami, z nauczycielami - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest miłość, ale brakuje czasu". Mikołaj Pawlak o polskiej rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 13:37
- Dzieci czują, że rodzice ich kochają, wspierają i rozumieją. Ale chcą częściej przebywać z rodzicami. Brak czasu zaczyna im ciążyć w domowych relacjach - powiedział rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, odwołując się do wyników badania o jakości życia dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy być dla dzieci autorytetami i mentorami". Mikołaj Pawlak na kongresie "Wychowanie trwa wiecznie"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 11:39
- Dzieci mówią, że potrzebują naszego czasu (...). Mówią, że wspaniały jest ten świat. Wielki, otwarty, bliski, ale jednocześnie proszą nas, byśmy w tej ciekawości świata im pomogli go poznać - powiedział Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
rozwiń zwiń