Jarosław Guzy o sytuacji w Europie: mamy do czynienia z defensywną postawą NATO i USA

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 13:14
- Prezydent Rosji ma jeden cel: to nie jest doprowadzenie do deeskalacji na pograniczu NATO i Rosji, ale chodzi mu o jednostronne ustępstwa ze strony NATO. Jeżeli cokolwiek uzyska, to będzie jego sukces - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

NATO jest otwarte na rozmowy z Rosją w sprawie uspokojenia sytuacji na granicy z Ukrainą. Nie porzuci jednak swoich sojuszników - to deklaracja ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu. Politycy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie podczas popołudniowej telekonferencji. Zwołał ją w trybie pilnym szef NATO Jens Stoltenberg. 

W piątek stacja NBC News - opierając się na źródłach w rządzie USA - podała, że administracja USA jest gotowa zaproponować podczas przyszłotygodniowych rozmów z Rosją wzajemną redukcję obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i obwodzie kaliningradzkim.

Relacja USA-Rosja

Jarosław Guzy powiedział, że w całym komunikacie chodzi przede wszystkim o postępowanie NATO i możliwość rozbrojenia w Europie. - Mamy duży znak zapytania. Oświadczenia Departamentu Stanu nie wyjaśniają do końca sytuacji. Myślę, że problem tkwi w sformatowaniu rozmów. Z punktu widzenia amerykańskiego chodzi bardziej o generalną koncepcję rozbrojeniową, a nie konkretnego wycofania wojsk z Polski - ocenił.

Gość Polskiego Radia ocenił, że to Rosja rozdaje teraz karty. - Putin bardzo wyraźnie postawił na format rozmów, który dotyczy sytuacji wewnątrz NATO i to jest problem. Jeżeli Zachód podtrzyma to, co jest w deklaracjach dot. bezpieczeństwa wschodnioeuropejskich sojuszników, to Putin nic nie ugra - powiedział.

- Prezydent Rosji ma jeden cel: to nie jest doprowadzenie do deeskalacji na pograniczu NATO i Rosji, ale chodzi mu o jednostronne ustępstwa ze strony NATO. Jeżeli cokolwiek uzyska, to będzie jego sukces. Mamy do czynienia z defensywną postawą USA i NATO i agresywną postawą Rosji. To Rosja stawia warunki - zaznaczył.

Czytaj dalej:

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
04:38 PR1 2022_01_08-12-21-20.mp3 Jarosław Guzy o relacji NATO-Rosja ("W samo południe")

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadził: Paweł Lekki

Gość audycji: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 8.01.2022

Godzina emisji: 12.21

dz

Czytaj także

"Ważne, by zakończyć przemoc". NATO zaniepokojone sytuacją w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 01:40
- NATO jest zaniepokojone sytuacją w Kazachstanie - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg złożył taką deklarację po zakończeniu wirtualnej narady ministrów spraw zagranicznych NATO, poświęconej napięciu między Rosją a Ukrainą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA rozważają wycofanie wojsk z Europy Wschodniej? Bix Aliu zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 06:33
- Nie jest prawdą, że USA rozważają wycofanie wojsk z Europy Wschodniej. Rozwiązujemy ten kryzys razem, zgodnie z zasadą »nic o was bez was«" - zapewnił chargé’d affaires ambasady USA Bix Aliu, nawiązując do wcześniejszych doniesień stacji NBC News.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest w tej chwili kluczowe

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 12:25
- Ze strony amerykańskiej ambasady w Polsce padła jasna deklaracja, że takich planów nie ma - mówił rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do doniesień stacji NBC News ws. wycofania części wojsk USA z Europy Wschodniej. Dodał, że wzmocnienie wschodniej flaki NATO w tej chwili jest kluczowe.
rozwiń zwiń