Polski Ład. Marcin Porzucek: my po prostu działamy konkretnie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 13:43
- Mówią o tym, co im się nie podoba, natomiast nie są w stanie przedstawić żadnej konkretnej propozycji - powiedział w  Programie 1 Polskiego Radia, Marcin Porzucek z PiS oceniając działania opozycji.
Marcin Porzucek z PiS mówił o planach rządu na obniżenie Vat-u
Marcin Porzucek z PiS mówił o planach rządu na obniżenie Vat-uFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W trakcie audycji poruszono wątek strategii komunikacyjnej, jaką powinien obrać rząd, w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Zauważono, że opozycja próbuje obarczyć PiS odpowiedzialnością za skutki wysokiej inflacji.

- Opozycja miała szansę wykazać się, bo ceny paliw - chociażby 6 zł za litr - były dekadę temu - powiedział Marcin Porzucek. Jak zauważył, nie obniżono wtedy jednak ani akcyzy, ani Vat-u. - My zrobiliśmy to już przed świętami - co spowodował obniżkę cen paliw o kilkadziesiąt groszy na litrze - zaznaczył.

- Potwierdzamy, że nie czekając już na oficjalna zgodę Komisji Europejskiej, chcemy obniżyć podatek VAT o kilkanaście punktów procentowych, co będzie skutkować tym, że paliwo będzie po około 5 zł za litr - przekazał.

- My po prostu działamy konkretnie, a opozycja - po pierwsze nic nie robiła kiedyś - a co najważniejsze niestety nie ma propozycji na dziś. Oni mówią o tym, co im się nie podoba, natomiast nie są w stanie przedstawić żadnej konkretnej propozycji - ocenił i dodał, że uwagi partii opozycyjnej  "są sprzeczne z dyrektywami Unii Europejskiej, które często sami wynegocjowali przed wielu laty".

Szukanie winnych

Gość Magdaleny Ogórek zadał kłam oskarżeniom rzucanym pod adresem partii rządzącej, jakoby była odpowiedzialna za wysoką inflację w Polsce.

- Jeśli chodzi o kwestie inflacji, to tutaj mamy klika elementów - zaznaczył i wskazał na związany z pandemią lockdown różnych obszarów gospodarki, który był zjawiskiem nie tylko polskim, ale ogólnoświatowym. Gość zwrócił również uwagę na wątek konfliktu gazowego z Rosją i szantaż związany z uruchomieniem Nord Stream 2. 

- I jest kwestia o której musimy pamiętać, to jest 200 mld złotych, które zostały wpompowane [...] w polską gospodarkę - szczególnie w ubiegłym roku, aby ratować miejsca pracy- podkreślił. Jak doprecyzował, Polska zgodnie ze statystyką Eurostatu, jest w pierwszej trójce krajów o najniższym poziomie bezrobocia. - Na przykład w Hiszpanii, to bezrobocie jest pięciokrotnie wyższe - poinformował.

Posłuchaj

08:49 PR1 2022_01_11-12-24-55.mp3 Marcin Porzucek z PiS mówił o strategii rządu w walce z inflacją ("W samo południe"/Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Marcin Porzucek (PiS)

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 12.25

es

Czytaj także

"Jest trochę zamieszania, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach". Prof. Jabłoński o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 08:55
- Są pewne niepokoje Polaków i znużenie tym, co się dzieje np. z pandemią. Dochodzi do nieporozumień, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach podatkowych. Nie wszystko zostało dopięte, ale zawsze są możliwe poprawki - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłonski, socjolog z KUL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Ryszard Terlecki: to jest dobre rozwiązanie, nikt na nim nie straci

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 12:03
Wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki odniósł się do pojawiających się w mediach informacji dotyczących styczniowych pensji nauczycieli, które miałyby być mniejsze o 200-300 złotych. Polityk podkreślił,  że nikt nie straci w wyniku wejścia w życie przepisów podatkowych Polskiego Ładu.
rozwiń zwiń