"Patrzę na ten ruch z nadzieją". Sawicki o połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 14:13
- Wysokie ceny paliw, które mamy w tej chwili, po ustabilizowaniu rynków światowych w jakiś sposób ustabilizują się również na rynkach Polski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki z PSL.
Marek Sawicki (PSL) ocenił strategiczne wydarzenie dla Polski
Marek Sawicki (PSL) ocenił strategiczne wydarzenie dla PolskiFoto: Jedynka

Punktem wyjścia do rozmowy było wydarzenie o strategicznym dla Polski wymiarze: połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos. Płocki koncern wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia gdańskiej firmy.

Saudyjski operator Saudi Aramco ma kupić udziały w rafinerii Lotosu - obejmie 30 procent, węgierski MOL ma przejąć 417 stacji benzynowych Lotos. W zamian Orlen kupi od MOL 144 stacje na Węgrzech i 41 na Słowacji - za blisko 229 milionów euro.

- Wpuszczenie Arabii Saudyjskiej do rafinerii to jest chyba dobry kierunek, bo to jest kolejny etap dywersyfikacji, natomiast pod znakiem zapytania staje transakcja z MOL, bo wiemy, że jest on w dużym stopniu uzależniony od rosyjskiego Gazpromu i jego spółek. Tutaj widać, że nastąpi większe związanie rynku z rynkiem rosyjskim - ocenił Marek Sawicki. Zaznaczył, że według niego nie będzie to miało istotnego znaczenia dla światowego rynku energetycznego, natomiast może być szansą dla Polski. - Nie wierzę, że Saudyjczycy po to kupują rafinerie, żeby je zamknąć, więc miejmy nadzieję, że również z tego kierunku będą dostawy. To powinno poprawić rynkowość energetyczną w zakresie paliw w Polsce - zaznaczył gość Magdaleny Ogórek.

"Patrzę na ten ruch z nadzieją"

- Patrzę na ten ruch z nadzieją, tym bardziej że w mojej ocenie te wysokie ceny paliw, które mamy w tej chwili, po ustabilizowaniu rynków światowych w jakiś sposób ustabilizują się również na rynkach Polski.

W trakcie rozmowy zastanawiano się również nad środkami zaradczymi do walki z wysokimi cenami. Przywołano propozycję Mateusza Morawieckiego obniżki VAT-u na paliwo z 23 do 8 procent. Zgodnie z postulatem premiera podatek na produkty żywnościowe z pięciu procent ma spaść do zera.

- Dzisiaj podjęte działania są kierunkowo dobre, natomiast zobaczymy, na ile przełożą się one na kwestie związane z całym wskaźnikiem inflacyjnym i cenami - także usług, bo chcę przypomnieć, że jeśli chodzi o wzrost kosztów energii za rok 2021, to było to średnio niewiele ponad 14 procent, a inflacja urosła nam niemal do 9 procent - zaznaczył Marek Sawicki. - W tej chwili, bez względu na to, czy obniżymy VAT, czy nie obniżymy, to i tak te ceny energii w roku 2022 będą o kilkadziesiąt procent wyższe - dodał.

Czytaj także:

Posłuchaj
07:46 PR1_mp3 2022_01_12-12-27-28.mp3 Marek Sawicki (PSL) oceniał strategiczne dla Polski wydarzenie: połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos ("W samo południe"/Jedynka)

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Marek Sawicki (PSL)

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 12.28

es/IAR

Czytaj także

Obniżka VAT na paliwa. Daniel Obajtek podał, jak będą wyglądać ceny na stacjach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 12:00
Jak wskazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr. Dodał, że koncern również dąży do stabilizacji cen. Jako przykład podał zakup praw do emisji dwutlenku węgla w 2019 i 2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro.
rozwiń zwiń