"Trzeba wspierać Ukrainę". Marek Balt o obecności wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 13:17
- Z uwagą i z obawą obserwujemy to gromadzenie wojsk, trzeba wspierać Ukrainę. Jest to bardzo ważne dla UE, ale jest to wyjątkowo ważne dla Polski, żeby nasza wschodnia granica i nasz wschodni sąsiad był bezpieczny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia eurodeputowany Lewicy Marek Balt.
Współpraca Wojskowa Rosji i Białorusi. Zwiększa się zagrożenie potencjalnej inwazji Rosji na Ukrainę
Współpraca Wojskowa Rosji i Białorusi. Zwiększa się zagrożenie potencjalnej inwazji Rosji na UkrainęFoto: Vectorkel/Shutterstock

Na Białoruś dotarły pierwsze oddziały rosyjskie, które wezmą udział we wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrach. Rozpoczynające się dziś ćwiczenia potrwają do 20 lutego. Według oświadczenia Ministerstwa Obrony Białorusi, wspólne manewry mają podnieść gotowość bojową w obliczu "narastającego napięcia na zachodnich i południowych granicach kraju". Żołnierze będą ćwiczyć szybkie przemieszczanie się, jak również ochronę budynków rządowych i kluczowych instalacji państwowych.

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka wcześniej zapowiedział wspólne z Rosją manewry wojskowe, które odbędą się w dwóch miejscach - na zachodzie Białorusi, blisko granicy z Polską oraz właśnie przy granicy z Ukrainą.

Eurodeputowany z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Marek Balt zaznaczył, że politycy owego ugrupowania rozmawiają na temat obecności rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz możliwej inwazji na Ukrainę

"Trzeba wspierać Ukrainę"

- Z uwagą i z obawą obserwujemy to gromadzenie wojsk, trzeba wspierać Ukrainę. Trzeba werbalnie mówić o poparciu, również trzeba wytwarzać taką atmosferę, żeby Rosja nie odważyła się zaatakować Ukrainy - powiedział eurodeputowany.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że "jest to bardzo ważne dla Unii Europejskiej, ale jest to wyjątkowo ważne dla Polski, żeby nasza wschodnia granica i nasz wschodni sąsiad był bezpieczny".

- Wiemy, że bardzo wielu Ukraińców do nas przyjechało, a w przypadku wojny ta sytuacja byłaby już niekontrolowana. Zwłaszcza, że mamy bardzo złe relacje, nie z naszej winy oczywiście, z Białorusią, więc ta nasza wschodnia granica byłaby bardzo gorąca - ocenił Marek Balt. 

Posłuchaj
08:01 maek balt.mp3 Marek Balt o ataku Rosji na Ukrainę (W samo południe/Jedynka) 

Aleksander Łukaszenka powiedział, że ćwiczenia, to odpowiedź na zaangażowanie NATO na Ukrainie oraz zwiększoną obecność wojsk Sojuszu na terenie Polski.

Białorusko-rosyjskie manewry rozpoczynają się w cieniu narastającego napięcia we wschodniej części Ukrainy, gdzie trwa koncentracja wojsk rosyjskich. Do tej pory Moskwa zgromadziła na granicach z Ukrainą około 100 tysięcy żołnierzy.

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny.Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny

Czytaj również:

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Marek Balt (europoseł Lewicy, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 12.07

IAR/PR24/nt

Czytaj także

"Jest gotowość do przygotowania kolejnych sankcji wobec Rosji". Wiceszef MSZ ujawnia

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 08:09
- To sankcje na wypadek eskalacji, działań Rosji, które miałyby być realizowane czy to na terytorium Ukrainy, czy w przestrzeni cybernetycznej, mające na celu destabilizację - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia o gotowości przygotowania sankcji na Rosję, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka blokada wobec Ukrainy. Berlin nie zgodził się na sprzedaż broni, teraz utrudnia dostawy?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:32
Niemcy konsekwentnie odmawiają sprzedaży broni na Ukrainę. Podczas wczorajszej wizyty w Kijowie jednoznaczne stanowisko Berlina potwierdziła szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. Tego samego dnia na Ukrainę wyleciały dwa brytyjskie samoloty z bronią przeciwpancerną. Według medialnych doniesień, rząd w Berlinie uniemożliwił im przelot przez niemiecką przestrzeń powietrzną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nord Stream 2 to element przygotowań do inwazji na Ukrainę". Niemiecka prasa alarmuje

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 11:18
"Budowa Nord Stream 2 od lat stanowi centralny element przygotowań Moskwy do wojny przeciwko Ukrainie" - twierdzi niemiecki dziennik "Münchner Merkur". W dniu wizyty minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock w Moskwie niemiecka prasa analizuje politykę Berlina wobec Moskwy. "Gazociąg Merkel-Putin uplasował Europę w strefie bezpieczeństwa trzeciej klasy" - piszą media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blinken z wizytą w Kijowie? Media: ma spotkać się z prezydentem Ukrainy. Podano termin

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 12:23
Jak donosi ukraiński portal Dzerkało Tyżnia, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken złoży w środę oficjalną wizytę w Kijowie.
rozwiń zwiń