Nauka potwierdza: śmiech to zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 10:30
Kilka sekund śmiechu dziennie wystarczy by dotlenić organizm. Badania potwierdzają prawdziwość powiedzenia "śmiech to zdrowie".
Audio

Śmiech dobrze wpływa na nasze samopoczucie i rozładowuje napięcie. Poprawia krwiobieg, przyspiesza bicie serca i krążenie krwi, dzięki czemu organizm otrzymuje więcej tlenu. Aktywizuje nie tylko mięśnie brzucha, ale i twarzy.

- Pozytywne emocje działają prozdrowotnie – podkreśla w rozmowie z Elżbietą Żywioł, Zbigniew Żarczyński, doktor psychologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas wybuchów śmiechu, kiedy kąciki ust się podnoszą, na naszej twarzy pracuje aż 18 mięśni, a mózg odbiera sygnały, że jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni.

- Śmiejąc się dotleniamy mózg i pobudzamy do pracy wszystkie narządy – podkreśla Elżbieta Baran-Cebula z fundacji "Dr Clown”. – Śmiech może być zastępstwem biegania czy uprawiania jogi – dodaje.

Śmiech sprzyja sukcesowi. Zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy.

- Nie jest ważne, w jaki sposób się śmiejemy – podkreśla Elżbieta Baran-Cebula. – Ważne, abyśmy jak najczęściej to robili - zachęca.

ah

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Śmiech to zdrowie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Czy potrafimy śmiać się z siebie?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 12:00
Śmiech to zdrowie. Dowodzą tego nawet badania naukowe. Ludzie z poczuciem humoru, optymistycznie nastawieni do świata cieszą się lepszym zdrowiem, starzeją się łagodnie, regularnie uzyskują lepsze wyniki w testach sprawności .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewaj na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 10:29
Terapią na zaburzenia mowy mogą być ćwiczenia ze śpiewu klasycznego i śpiewu indyjskiego w stylu Hindustani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiechowa terapia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2010 20:33
– Minuta szczerego śmiechu wydłuża nam życie o 10 minut – przekonywał Filip Jaślar, który zjawił się w programie ze swoim synem Kacprem.
rozwiń zwiń