Szczyt V fali w połowie lutego? Wiceszef sejmowej komisji zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 13:12
- Do połowy lutego liczba zakażonych będzie narastać, a w połowie miesiąca - gdy osiągniemy szczyt - powinna spodniowo spadać, szybciej niż przy IV fali pandemii - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bolesław Piecha, wiceszef sejmowej komisji zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Szczyt zachorowań V fali może przypaść na połowę lutego - prognozuje Bolesław Piecha
Szczyt zachorowań V fali może przypaść na połowę lutego - prognozuje Bolesław PiechaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Bolesław Piecha był pytany na antenie radiowej Jedynki o to, kiedy możemy spodziewać się szczytu V fali zakażeń. - To wszystko ma charakter poniekąd wróżenia z fusów - odpowiedział. - Wydaje mi się, że do połowy lutego liczba zakażonych będzie narastać, a w połowie lutego - gdy osiągniemy szczyt - powinna stopniowo spadać, szybciej niż przy IV fali pandemii - wskazał polityk. 

Podkreślił, że omikron to wariant "bardzo zaraźliwy, ale jest łagodniejszy i przebieg choroby jest trochę bardziej optymistyczny - mniej osób trafia do szpitala, mniej umiera". Jednocześnie zwrócił uwagę na konieczność zapewniania ochronie zdrowia sprawnego funkcjonowania. 

Wiceszef sejmowej komisji zdrowia odniósł się też do prognoz dotyczących końca pandemii. Zaznaczył, że zawsze uważał, iż "COVID-19 zostanie z nami już zawsze". - Istnieje możliwość mutacji omikrona w inny wariant koronawirusa, który będzie tak samo zjadliwy, jak dotychczasowe szczepy - stwierdził Piecha. - Szczepienia powodują, że szansa przekształcenia tego wirusa jest dużo mniejsza - dodał. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
05:13 _PR1_AAC 2022_01_28-12-24-45.mp3 Bolesław Piecha (PiS) o rozwoju V fali zakażeń koronawirusem (Jedynka/W samo południe)

***

Tytuł audycji"W samo południe"

Prowadziła: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: Bolesław Piecha (PiS)

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 12.24

kp

Czytaj także

Rośnie liczba aptek, w których można wykonać test na koronawirusa. Wiceminister zdrowia podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 09:50
W Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska poinformował, że "w przyszłym tygodniu w punktach, gdzie wykonuje się wymazy do testów PCR, będzie można zrobić także test antygenowy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwają prace nad skróceniem kwarantanny. Jeszcze dziś poznamy decyzję

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 10:18
W piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał w Programie 1 Polskiego Radia, że trwają prace nad dalszym skróceniem kwarantanny. 
rozwiń zwiń