Ostra krytyka pod adresem Niemiec. Prof. Miszczak mówi o "selektywnej moralności"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 13:00
- Niemcy nie mają dzisiaj żadnej przyzwoitej wizji polityki zagranicznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Miszczak. Politolog ze Szkoły Głównej Handlowej odniósł się w ten sposób do działań naszego zachodniego sąsiada wobec Rosji i Ukrainy.
Działania Niemiec wobec kryzysu na Wschodzie. Prof. Krzysztof Miszczak mówi o bezczelności i selektywnej moralności
Działania Niemiec wobec kryzysu na Wschodzie. Prof. Krzysztof Miszczak mówi o "bezczelności i selektywnej moralności"Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis, Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

"My, Niemcy, staliśmy się kiepskim żartem" - pisze redaktor naczelny gazety "Die Welt". Ulf Poschardt w tekście zatytułowanym "Witamy w Niemieckiej Republice Federalnej Klaunów" (Willkommen in der Bundesclownsrepublik Deutschland) wyraża swoją niechęć do polityki niedawno zaprzysiężonych nowych władz. "Globalne rozczarowanie nowym rządem i jego polityką zagraniczną odsuwa kraj od Zachodu" - ocenia publicysta.

"Czy to kryzys ukraiński, transformacja energetyczna, czy też polityka w pandemii: rząd koalicji SPD, Zielonych i FDP nie przepuszcza żadnej okazji, by sprowadzić Niemcy na groteskową Sonderwege (specjalną drogę) - zauważa w komentarzu Ulf Poschardt. Dodał, że "azymutami są: moralna arogancja, tchórzostwo i wygodnictwo".

"Bezczelność i brak wizji"

W Programie 1 Polskiego Radia do tego artykułu i działań Niemiec w kontekście kryzysu na Wschodzie odniósł się prof. Krzysztof Miszczak. Politolog z SGH zauważył, że przedstawiona publikacja nie jest jednostkowym przykładem, a krytyka wobec nowego niemieckiego rządu jest dużo szersza. - Niemcy swoimi działaniami podważają bowiem wspólny, strategiczny wymiar bezpieczeństwa Europy - stwierdził ekspert.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył jednak, że taktyka Niemiec wobec UE i Rosji nie jest nowa, "tylko po prostu nabrała teraz kolorów". - Niemcy nie mają dzisiaj żadnej przyzwoitej wizji polityki zagranicznej - powiedział prof. Krzysztof Miszczak.

Politolog dodał, że ich działania można nazwać "międzynarodową bezczelnością". - Niemcy stosują dzisiaj taką selektywną moralność w stosunku do całego otoczenia, realizując własne interesy narodowe. Wszyscy to robią, ale nie aż w ten sposób - stwierdził ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
04:56 _PR1_AAC 2022_01_29-12-21-53.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o polityce Niemiec wobec kryzysu na Wschodzie (W samo południe/Jedynka)

Zobacz także:

***

Tytuł audycji"W samo południe"

Prowadził: Paweł Lekki

Gość audycji: prof. Krzysztof Miszczak (Szkoła Główna Handlowa)

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 12.20

jp

Czytaj także

"Nastała chwila prawdy". Szef MSZ w Kijowie o relacjach ukraińsko-niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 10:09
Szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba, cytowany przez portal Europejska Prawda, ocenił, że "w stosunkach między Ukrainą i Niemcami nastała chwila prawdy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewakuacja rodzin pracowników ambasad z Ukrainy. Zełenski: to dyplomatyczna gra

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 21:19
Zdaniem prezydenta Ukrainy, ewakuacja rodzin pracowników ambasad to dyplomatyczna gra. Wołodymyr Zełenski zaapelował do mieszkańców swojego kraju o niewpadanie w panikę. Do tej pory opuszczenie Kijowa zapowiedziały USA, Niemcy, Australia, Kanada i Wielka Brytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wznowiono rozmowy w formacie normandzkim. Kijów liczy na deeskalację

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 05:13
Wiele rozbieżności, ale też chęć dalszych prac w formacie normandzkim - tak szef biura ukraińskiego prezydenta podsumował spotkanie w ramach doradców przywódców formatu normandzkiego. Przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec spotkali się w Paryżu.
rozwiń zwiń