Wystawa Marca Chagalla na 160. lecie Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 13:00
Dzieła Marca Chagalla można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 160-lecia istnienia tej placówki. Odwiedzający zobaczyć mogą aż szesnaście prac malarza. Dwie z nich Muzeum już wcześniej posiadało w swoich zbiorach, natomiast czternaście pozostałych zakupiono na aukcji w Szwajcarii. To obecnie największa w Polsce kolekcja grafik artysty.
Marc Chagall to jeden z czołowych przedstawicieli kubizmu.
Marc Chagall to jeden z czołowych przedstawicieli kubizmu.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzi jubileusz 160-lecia istnienia.
  • Z tej okazji zaplanowano szereg okolicznościowych ekspozycji. Jedną z nich jest wystawa prac Marca Chagalla. Wydarzeniu towarzyszy rozbudowany program edukacyjny.
  • Zaprezentowane grafiki pochodzą z powojennego okresu twórczości artysty. Zdaniem dyrektora muzeum, Łukasza Gawła, zawierają one wszystkie najważniejsze cechy malarstwa Chagalla.

Posłuchaj
01:07 PR1_AAC 2022_05_04-12-40-14.mp3 O wystawie prac malarza opowiada Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego (W samo południe/Jedynka)

 

Chagall - jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku

- Mamy taką sytuację, która dotychczas się nam nie zdarzała, że w kolekcji własnej możemy pokazać czternaście prac jednego z najwybitniejszych artystów dwudziestowiecznych i jest to sytuacja, która z perspektywy dyrektora muzeum jest po prostu radością – wyjaśnia słuchaczom Jedynki Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego, podkreślając rangę wydarzenia.

Jego zdaniem wystawa daje odwiedzającym dobry wgląd w twórczość malarza i jego styl. - Te prace są z późnego, powojennego okresu twórczości Chagalla. Kondensują w sobie wszystkie tropy, jego imaginarium, jego świat, wszystko to, co w głowie Chagalla trwało – podsumowuje dyrektor.

Tematyka prac Marca Chagalla jest niezwykle różnorodna: na jego obrazach pojawiają się zwierzęta, ludzie, rośliny, postaci z legend, motywy wywodzące się z judaizmu i chrześcijaństwa.

Wystawa czynna będzie do 24 lipca, a towarzyszy jej bogaty program edukacyjny.

Czytaj również:

***

AudycjaW samo południe

Gość: Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego)

Data emisji: 4.05.2022

Godzina emisji: 12.40

de

Czytaj także

Tamara Łempicka - "Kobieta w podróży". Wyjątkowa wystawa w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 17:00
W Muzeum Narodowym w Lublinie do 14 sierpnia można zwiedzać pierwszą w Polsce wystawę poświęconą osobie i twórczości Tamary Łempickiej. Znana na całym świecie malarka stała się ikoną swoich czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z muzyką po Kresach 23 kwietnia godz. 18:11

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 18:11
rozwiń zwiń