Anna Milczanowska: chcemy doprowadzić do uchwalenia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:45
- Toczą się intensywne rozmowy pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a przedstawicielami przede wszystkim Ministerstwa Sprawiedliwości i Solidarnej Polski, po to, aby uzgodnić wspólne stanowisko i doprowadzić ostatecznie do uchwalenia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PiS Anna Milczanowska, wiceprzewodnicząca komisji sprawiedliwości i praw człowieka. 
Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Anna Milczanowska podczas posiedzenia Komisji, 29.04., 2022 r.
Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Anna Milczanowska podczas posiedzenia Komisji, 29.04., 2022 r.Foto: PAP/Rafał Guz

Projekt zmian w Sądzie Najwyższym 

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrywała w środę prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba ma składać się z 11 sędziów wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów wylosowanych wcześniej na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego. - Ustawę prezydenta Andrzeja Dudy przyjęliśmy jako bazową, od początku kwietnia odbyło się kilka spotkań komisji - mówi poseł PiS Anna Milczanowska. - W następnym tygodniu komisja ponownie będzie obradować. Jestem przekonana, że zakończy się sprawozdaniem i na posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 25-26 maja, dojdzie do drugiego i trzeciego czytania i w rezultacie przyjmiemy projekt o Sądzie Najwyższym - podkreśla. 

Poprawki do projektu

Solidarna Polska opowiada się za wprowadzeniem poprawek do projektu. Dotyczą one wykreślenia tzw. testu bezstronności sędziowskiej. Poseł Solidarnej Polski Piotr Sak mówił, że należy zastąpić go "testem apolityczności sędziowskiej". Jego zdaniem rozwiązanie to ma umożliwić stronom postępowania wystąpienie z wnioskiem o wyłączenie sędziego, którego zachowanie po powołaniu może podważać zaufanie, jakie sądownictwo powinno budzić w państwie prawa.

Przeciw poprawce są przedstawiciele prezydenta. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka wyjaśniała, że wykracza ona poza zakres ustawy, reguluje zupełnie inne kwestie, dlatego nie powinna zostać przyjęta.

Prezydencki projekt przewiduje również likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, która od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów.


Posłuchaj
07:13 Jedynka/WSP Anna Milczanowska 13.05.mp3 Anna Milczanowska o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (W samo południe/Jedynka)

 

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiał: Jerzy Jachowicz 

Gość: Anna Milczanowska (poseł PiS, wiceprzewodnicząca komisji sprawiedliwości i praw człowieka)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 12.29

IAR/ans

Czytaj także

Kożuszek: Komisji Europejskiej nie chodzi o reformę sądownictwa, tylko o zmianę władzy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 10:03
Kampania Komisji Europejskiej przeciwko Polsce zmierza nie do tego, żeby wprowadzić jakieś korekty w polskim systemie sądownictwa, tylko żeby zmienić w Polsce władzę. Słyszymy to coraz częściej i wydaje mi się, że taka intencja była od początku - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". O prezydenckim projekcie reformy Sądu Najwyższego, likwidującym Izbę Dyscyplinarną, mówili w "Debacie poranka" także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i dr Sebastian Gajewski z Instytutu Daszyńskiego.
rozwiń zwiń