Centrum dla Polski. Raś: partia dla tych, którzy mają serce bardziej po prawej stronie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:14
- Tworzymy partię polityczną, która będzie mocno w centrum, ale będzie też budować program dla ludzi, którzy mają serce trochę bardziej po prawej stronie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "W samo południe" Ireneusz Raś, współzałożyciel nowego ugrupowania "Centrum dla Polski".
Konwencja Koalicji Polskiej w Rabsztynie
Konwencja Koalicji Polskiej w RabsztynieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Na początku maja w trakcie konwencji Koalicji Polskiej ogłoszono, że dołączy do niej nowe ugrupowanie - Centrum dla Polski. Utworzyli je czterej parlamentarzyści: Radosław Lubczyk, Ireneusz Raś, Jacek Tomczak i Kazimierz Michał Ujazdowski oraz środowiska samorządowe z wielu regionów Polski. - Jesteśmy dla tradycji, ale też dla przyszłości. Szanujemy i dbamy o kulturę narodową i wartości chrześcijańskie, ale nie chcemy z Polski uczynić jakiegokolwiek zaścianka. Wiemy, że największym gwarantem państwa, jego suwerenności, niepodległości i bezpieczeństwa jego obywateli jest wspólnota narodowa - mówił wówczas Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Tworzymy partię polityczną, która będzie mocno w centrum, ale będzie też budować program dla ludzi, którzy mają serce trochę bardzie po prawej stronie - powiedział goszczący w programie Magdaleny Ogórek współzałożyciel nowego ugrupowania, Ireneusz Raś.

Polityk odniósł się do współpracy z liderem PSL. - Znamy się od lat (...), bardzo się cenimy. PSL jest ugrupowaniem jasno kojarzonym ze swoim wiejskim elektoratem, ale też - poprzez lidera -  z aspiracjami do tego, aby w innych ośrodkach miejsko - wiejskich i miejskich dać  ofertę popularną, szeroką, uniwersalną. 

"Program dla większych centrów"

Podjęliśmy tę decyzje wspólnie z Władysławem Kosiniakiem Kamyszem, że tacy ludzie jak ja - posłowie z dużych miast - powinni w sposób naturalny budować program i być wiarygodnymi politycznie też dla tych większych centrów, stąd też nasza inicjatywa - powiedział gość Jedynki.

Ireneusz Raś przypomniał, że wspomniany nowy polityczny projekt wziął się z inspiracji książką "Anatomia władzy i nowa prawica" Aleksandra Halla. - On uważa (autor - przyp. red.), że ta dzisiejsza prawica - PiS - nie jest dobrze opisywana - przytoczył założenia książki i jak kontynuował, będzie z perspektywy czasu źle oceniona przez polskie społeczeństwo. Dlatego - jak zauważył - należałoby położyć "kamień węgielny pod odbudowę tej części sceny politycznej". - Ja, Kazimierz Michał Ujazdowski, Jacek Tomczak, Radek Lubczyk postanowiliśmy to robić. - Jest bardzo dużo ludzi, którzy do tej pory angażowali się jedynie w samorządy, nie w partie polityczne - i na tej nowej tkance - (...) działaczy społecznych, będziemy chcieli coś zaproponować - powiedział gość Magdaleny Ogórek.

Czytaj także:


Posłuchaj
10:01 PR1 2022_05_19-12-24-58.mp3 Ireneusz Raś o nowym ugrupowaniu Centrum dla Polski ("W samo południe"/Jedynka)

 ***

AudycjaW samo południe

Rozmawiała: Magdalena Ogórek

Gość: Ireneusz Raś (Koalicja Polska - Centrum dla Polski)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 12.26

es/PAP

Czytaj także

"Wybór bycia partią liberalno-lewicową się dokonał". Prezes PSL o wyrzuceniu z PO Rasia i Zalewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 15:48
- To jest definitywny skręt w lewo Platformy Obywatelskiej. Wybór bycia partią liberalno-lewicową się dokonał – tak prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował wyrzucenie z PO posłów Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodzki miał przyjąć łapówki szacowane na 24 tys. zł. Prokurator powołuje się na 20 świadków

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 20:54
Tomasz Grodzki, jako ordynator jednego z oddziałów, a później dyrektor szpitala Szczecin-Zdunowo, miał przyjąć od pacjentów łapówki o wartości ponad 24 tysięcy zł - przekazał prok. Artur Maludy w Senacie. Jak poinformował, potwierdzają to zeznania 20 świadków.
rozwiń zwiń