Bez mięsa można żyć

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 06:50
Ponoć bez mięsa da się żyć długo i zdrowo. Czy aby na pewno?
Audio

Najczęstszym powodem przejścia na wegetarianizm jest fascynacja ekologią i zdrowym stylem życia. Świadomość, w jaki sposób ubijane są zwierzęta w rzeźni, również nie zachęca do rozkoszowania się mięsnymi daniami…

Rodzi się jednak pytanie: czy dieta wegetariańska nie szkodzi zdrowiu? Choć część dietetyków zdecydowanie ją odradza, badania wykazują, że wegetarianie nie mają problemów z cholesterolem, rzadziej chorują i mają zdrowszą cerę.

– Gdy nie jemy mięsa, mogą powstawać niedobory żelaza – przyznaje w "Sygnałach Dnia" dietetyk Aneta Łańcuchowska. – Na szczęście żelazo występuje także w produktach bezmięsnych – uspokaja. By dodatkowo zwiększyć jego wchłanianie, można wzbogacić dietę o produkty z dużą zawartością witaminy C.

– Dieta wegetariańska jest bezpieczna dla zdrowia tylko wtedy, kiedy jest prawidłowo zbilansowana i urozmaicona – tłumaczy reporterce Alicji Duszy dietetyk Małgorzata Strucińska. Powinna zawierać produkty skrobiowe: ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty, kaszę gryczaną. Nieodzowne są produkty zawierające duże ilości białka, czyli nasiona roślin strączkowych takich jak soja, soczewica, cieciorka. Do tego spora ilość warzyw.

Weganie natomiast idą o krok dalej. Nie tylko nie jedzą mięsa, ale w ogóle białka pochodzenia zwierzęcego, czyli jajek i mleka.

 (Am)

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij w dźwięk "Dieta prawdziwego wegetarianina" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Dieta wegetariańska

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2008 10:45
Dieta wegetariańska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne suplementy diety

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 11:40
Suplementy diety zawierające roślinne polifenole mogą hamować wchłanienie żelaza z pożywienia i zwiększać ryzyko anemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żegnaj salcesonie!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 14:45
Jesienią na naszych stołach powinno pojawić się dużo owoców i warzyw.
rozwiń zwiń