X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pożegnaliśmy Krzysztofa Kolbergera

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 14:07
Na Starych Powązkach w Warszawie pożegnaliśmy aktora, którego słuchacze radiowej Jedynki zapamiętali z pięknej recytacji "Strof dla Ciebie".
Audio

Krzysztofa Kolbergera pożegnały tłumy warszawiaków. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnego kina i teatru zmarł 7 stycznia. Przez blisko 20 lat walczył z chorobą nowotworową.

Dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul podkreślił w "Sygnałach Dnia", w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim i Wisławem Molakiem, że ci, którzy brali przykład z Kolbergera, nie powinni się załamywać. Matul przyjaźnił się z Krzysztofem Kolbergerem od 35 lat. Poznał go, kiedy aktor nagrywał w Polskim Radiu wiersze w ramach cyklu "Strofy dla ciebie".

Krzysztof Kolberger był cenionym interpretatorem poezji. Wspominał, że bardzo dobrze czuł się recytując poezję.

>>> Posłuchaj>>> Krzysztof Kolberger o poezji

 Aktor recytował wiersze Miłosza, Goethego, Iwaszkiewicza, Eliota, Norwida, Słowackiego i Mickiewicza. Jego charakterystyczny głos pamiętają słuchacze Polskiego Radia, w którym w niepowtarzalny sposób czytał "Strofy dla Ciebie".

>>> Posłuchaj >>>Cyprian Kamil Norwid "Daj mi wstążkę błękitną", recytuje Krzysztof Kolberger

Krzysztof Kolberger zagrał w Teatrze Narodowym wiele ról romantycznych, między innymi w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu". W jego teatralnym dorobku na uwagę zasługują również kreacje w sztukach "Niech no tylko zakwitną jabłonie" i "Apetyt na czereśnie" Agnieszki Osieckiej oraz "Dzieci mniejszego Boga" i "Cierń proroczy" według Czesława Miłosza.

Aktor znany był także z wielu filmowych ról. Zagrał między innymi w "Kontrakcie" Krzysztofa Zanussiego, "Na straży swej stać będę" Kazimierza Kutza i "Ostatnim promie" Waldemara Krzystka.

Telewidzowie pamiętają go także z ról w spektaklach Teatru Telewizji. Stworzył wspaniałą kreację podczas koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II pod tytułem "Wielka Pani", recytując młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły. Odczytał też testament Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża w 2005 roku. Uznał to za jedno ze swoich najważniejszych zadań aktorskich. Użyczył także głosu tytułowej postaci w polskim dubbingu do filmu „Jan Paweł II”, granej przez Johna Voighta.

(ag/IAR)

Aby wysłuchać całej rozmowy z Andrzejem Matulem, wystarczy kliknąć "Wspomnienie o Krzysztofie Kolbergerze" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Kolberger nie bał się mówić o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 19:45
Odszedł wspaniały aktor. Przegrał długą walkę z chorobą nowotworową. Nie krył się z nią i dawał nadzieję innym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz pięknego słowa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 09:23
Wycofany, skryty, ale zawsze pełen empatii i czułości – tak o Krzysztofie Kolbergerze mówią jego przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń