Miała być sensacja, wyszła tylko atrakcja

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 08:56
50. metrowy wrak drewnianej łodzi znaleźli na plaży około 6 km na wschód od Łeby funkcjonariusze straży granicznej. Dopiero po miesiącu od chwili odkrycia zaczęli go badać muzealnicy.
Audio

Zapachniało archeologiczna sensacją. Czyżby u wybrzeży Łeby morze wyrzuciło na brzeg zabytkową łódź? Zaczęły się też kłopoty. Bo jak zabezpieczyć wrak i co z nim zrobić?

Leżący na plaży wrak może ulec zniszczeniu, zarówno poprzez działalność sił natury jak i pasjonatów, którzy lubią mieć kawałek ładnego drewna w ogródku.

Archeolodzy o pochodzeniu łodzi nie chcą się na razie wypowiadać. Dopiero co zaczęli jej badanie. Ale nie poczuwają się do obowiązku jej zabezpieczenia.

Iwona Pomian z działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku podkreśliła, że muzealnicy nie są w stanie zabezpieczyć wszystkich fragmentów wraków, które znajdują się w polskim obszarze wód morskich. Starają się koncentrować na tych, które są najbardziej wartościowe.

Ale czy to w ogóle zabytek? Swoją teorię o pochodzeniu jednostki ma burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński.

- Prawdopodobnie jest to wrak statku, który został wyrzucony w czasie sztormu 31 stycznia 1921 roku. Jest to barka bez własnego napędu i była holowana za niewielkim holownikiem. Została wyrzucona na brzeg, a armator doszedł do wniosku, że koszty ściągnięcia z powrotem na wodę będą bardzo znaczne. Dlatego też został zdemontowany cały osprzęt rozładunkowy jednostki – podkreślił w "Sygnałach Dnia".

Po wstępnych oględzinach można stwierdzić, że sensacji archeologicznej raczej nie będzie. Ale wrak może stać się kolejną atrakcją turystyczną regionu.

(pp/ag)

Aby wysłuchać całego nagrania Mariusz Brokosa, wystarczy kliknąć "Miała być sensacja, wyszła tylko atrakcja" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Jak smakuje dwustuletnie piwo

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 17:10
Na dnie Bałtyku ciekawe znalezisko - wrak a na nim kilkadziesiąt skrzynek starego piwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamera na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:01
Archeologia jest ciekawa, ale jak każda nauka, potrzebuje popularyzacji. Filmy o niej sprawdzają się najlepiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waleczni leśnicy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 08:01
Strażnicy z Puszczy Białowieskiej, którzy przystąpili do walki w powstaniu listopadowym, zaszli za skórę wojskom moskiewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej znani archeolodzy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 09:23
Indiana Jones, Pan Samochodzik, Lara Croft - fikcyjne postaci filmowe, są częściej przez Polaków kojarzone z archeologią niż autentyczni badacze światowej sławy.
rozwiń zwiń