Sto lat Rajdu Monte Carlo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 12:00
Bez wątpienia jest to najsławniejszy, największy i najbardziej legendarny rajd świata. Rajd Monte Carlo obchodzi jubileusz stulecia.
Audio
Sobiesław Zasada w 1996
Sobiesław Zasada w 1996Foto: fot.rajdpolski.pl

Dyscyplina sportowa, jaką są w tej chwili wyścigi samochodowe, swój rozwój zawdzięcza Rajdowi  Monte Carlo.

- Start w Monte Carlo to marzenie każdego, kto chociaż raz w życiu siedział za kierownicą samochodu rajdowego – mówi w Sygnałach Dnia Grzegorz Gac z Polskiego Związku Motorowego.

Wielu Polaków spełniło swoje marzenia o starcie w legendarnej imprezie. Słynna para, kierowca i pilot, Ewa i Sobiesław Zasada z  sukcesami startowali w wyścigu do Monte Carlo.

Tuż przed swoim pierwszym startem w rajdzie, 30 tal temu  Ewa Zasada z przejęciem mówiła, że Monte Carlo to magiczne słowo.

Do 1996 roku rywalizacja w rajdzie była rozgrywana w dwóch etapach. Pierwszym etapem był tak zwany "zlot gwiaździsty”. Kierowcy startowali z wielu miast Europy, także z Warszawy. Trasa do Monte Carlo przebiegała w trudnych, zimowych warunkach, a trzeba było pokonać ponad dwa tysiące kilometrów.

W okolicach Monte Carlo rozgrywany był drugi etap wyścigu. Na trasach alpejskich odcinków specjalnych kierowcy ścigali się i wystawiali na ciężką próbę swoje maszyny, a Sobiesław Zasada zastanawiał się przed startem jak na tych wąskich trasach spisze się jego Fiat 125 p.

Pod koniec lat pięćdziesiątych w rajdzie startowały Syrenki, potem pojawił się polski Fiat, a w latach dziewięćdziesiątych na trasy wyruszył Polonez. Apogeum popularności rajdu w Polsce to lata siedemdziesiąte.

- Wtedy startowali polscy kierowcy w polskich samochodach, a to  było powodem do dumy – podkreśla w rozmowie z Jackiem Prusinowskim, Grzegorz Gac. – Polska z zapartym tchem obserwowała w akcji Sobiesława Zasadę, Macieja Stawowiaka, Tomasza Ciecieżyńskiego i Roberta Muchę, którzy byli wówczas naszymi bohaterami.

(ah)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Sto lat Rajdu Monte Carlow boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Rajd Monte Carlo nie dla Kubicy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 10:30
Robert Kubica nie wystartuje w Rajdzie Monte Carlo. Zgody na to nie wyraził zespół Polaka Lotus Reanult GP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

79. Rajd Monte Carlo - Hanninen liderem

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 19:00
Fin Juho Hanninen (Skoda Fabia S2000) jest liderem po pierwszym dniu 79. Rajdu Monte Carlo, pierwszej w sezonie 2011 eliminacji cyklu International Rally Challenge (IRC). Fin wygrał dwa z czterech odcinków specjalnych.
rozwiń zwiń