Nóż, który daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 10:54
Nowa nadzieja dla chorych na raka. Nóż cybernetyczny daje nadzieję, że zabieg powstrzyma rozwój choroby.
Audio

W Centrum Onkologii-Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi radioterapii z wykorzystaniem noża cybernetycznego. Jednym z trzech pacjentów poddanych najnowszej generacji leczeniu był mieszkaniec Zabrza - Edward Słaby, który nie ukrywał emocji. -  Nadzieje są duże, że ten zabieg powstrzyma rozwój nowotworu - mówił pacjent szpitala naszej reporterce Jadwidze Woźnikowskiej.

Dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach, profesor Bogusław Maciejewski prognozuje w "Sygnałach Dnia", że cybernetyczny nóż to rocznie nadzieja dla blisko czterech tysięcy Polaków chorych na raka. Profesor przekonuje, że ta metoda leczenia jest tylko specjalistycznym dodatkiem, do tego co posiadają inne ośrodki onkologiczne w Polsce.

Urządzenie pozwala skrócić czas leczenia z 5-7 tygodni do maksimum 5 dni. Czasami leczenie kończy się po jednym dniu napromieniania.Aparat podąrza za ruchem guza - wyjaśnia profesor maciejewski.

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreśliła, że cybernetyczna radioterapia, jest początkiem nowej ery radioterapii w Polsce. Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała, że już wkrótce noże cybernetyczne zakupione zostaną także do placówek onkologicznych w Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

(ag)

Aby wysłuchać całej relacji, wystarczy kliknąć "Cybernetyczny nóż" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Wcześnie wykryj raka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 11:41
Z rakiem szyjki macicy można żyć kilka lat, bo późno daje objawy choroby. Żeby go uniknąć, wystarczy regularna cytologia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Estrogen groźny dla... jamy ustnej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 12:45
Żeński hormon, estrogen może pobudzać u młodych kobiet rozwój nowotworów głowy i szyi, w tym m.in. raka jamy ustnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: rakotwórcze drogi i parkingi

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 09:20
Ostatnie badania wykazały, że w smole węglowej używanej do łatania dziur w asfalcie i budowy parkingów oraz podjazdów do domów, znajdują się substancje rakotwórcze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karmienie piersią uwalnia od skutków raka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 15:00
Kobiety, które w dzieciństwie leczono na nowotwór złośliwy, mają szansę uniknąć długotrwałych negatywnymi skutków tej terapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebadaj się i nie daj się nowotworom

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 09:21
Onkolodzy zachęcają do wzięcia udziału w darmowych badaniach i konsultacjach. Dziś we wszystkich placówkach onkologicznych w Polsce trwa Dzień Otwartych Drzwi.
rozwiń zwiń