Wiosna już przyleciała

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 17:39
Kormorany w barwach godowych, a gęsi już sparowane - dla ornitologów z Ujścia Warty wiosna w pełni.
Audio

Paweł Baranowski z Parku Narodowego "Ujście Warty" zapewnia, że wiosna juz nadleciała. Wraz z tysiącami ptaków, które na rozlewiskach szukają swojej drugiej połowy, miejsca na gniazdo czy choćby odpoczywają przed dalszą podróżą.

- Mamy tu gęś biało-czarną, zbożową i naszą gęgawę, która już jest sparzona i pary szukają miejsca na gniazdo - opowiada Lechowi Muszyńskiemu. Przyleciały już kormorany w szatach godowych, co w ich przypadku oznacza białe głowy i golenie. Pojawiły się czajki i skowronki. - Bociany już z Afryki wyleciały, ale jeszcze ich u nas nie ma - mówi Bobrowski.

Izabela Engel z inicjatywy "Rzeczpospolita Ptasia" zapewnia, że marzec to doskonały miesiąc dla tych, którzy z aparatem i lornetką polują na ptaki.

Gorzej mają wielbiciele ptasiego śpiewu. - Ptaki rozśpiewają się dopiero w kwietniu. Na razie po prostu hałasują: gęgają i krzyczą - tłumaczy Marta Prange, ornitolog z parku "Ujście Warty".

(lu)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy wybrać "Ptaki" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 – 19.30.

Czytaj także

Zlot puchaczy na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 15:11
Kilkadziesiąt puchaczy obsiadło drzewa w centrum małego miasteczka na wschodzie Węgier. Ornitolodzy dociekają, jak mogło dojść do tak niezwykłej zmiany zachowania chronionych ptaków znanych z samotniczego trybu życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasja trzyma przy życiu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 12:28
Otworzyć ptasie zoo, zobaczyć jak jego pawie przybierają zielony kolor, pomagać innym - oto marzenia nieuleczalnie chorego Rafała.
rozwiń zwiń